KRONIKA

2010/2011


CZERWIEC


 

   


  

    Dnia 11.06.2011 udaliśmy się do Barda Śl. na pielgrzymkę autokarową. Podróż była wesoła, urozmaicona śpiewem i ciekawymi rozmowami. Po dotarciu na miejsce uczestniczyliśmy we Mszy św. oraz w procesji na terenie przepięknej bazyliki. Zwiedzaliśmy ruchoma szopkę i kupowaliśmy sobie pamiątki. Potem udaliśmy się na piknik i kiełbaski z grilla u sióstr zakonnych. Uczyliśmy się tam tańczyć i rywalizowaliśmy między sobą w konkursach ruchowych. Nagrodzono nas za to super maskotkami:) Nad całością wyprawy i nad nami czuwała nasza ukochana Pani Katechetka-Miecia. Wspierał ją Ksiądz Marcin i Rodzice. Po powrocie do Wałbrzycha Pani Miecia zaprosiła nas na pożegnanie na pyszne lody. Rodzice, którzy byli z nami dostali pamiątkowe aniołki. Wycieczka bardzo mi się podobała. Zobaczyłam nowe miejsca, poznałam ciekawych ludzi. Spędziłam wolny czas z Panem Jezusem - uczestnicząc w pełni w Eucharystii oraz zintegrowałam się z koleżankami i kolegami. Nie mogę doczekać się kolejnego takiego wyjazdu. 

DZIĘKUJEMY ZA WSZYSTKO!!!!!!!!!!!!

MARTYNA BORAWSKA z mama KASIĄ.

 


 

    17 czerwca klasa IVa wraz z nauczycielkami p. Pauliną Cupiał i p. Aleksandrą Lubczyńską byli uczestnikami lekcji zamkowej odbywającej się w Zamku Książ. Celem zajęć było nie tylko poznanie historii Zamku, losów rodziny Hochbergów czy legend z nimi związanych, ale przede wszystkim zobaczenie na własne oczy, jak Zamek Książ zmieniał się w trakcie swoich 700 lat istnienia. Oprócz pokazu slajdów pani przewodnik oprowadziła nas po Zamku, zwracając naszą uwagę na miejsca szczególnie znaczące i interesujące. Choć wszystkie sale zamkowe okazały się przepiękne, to największe poruszenie wywołała podróż w głąb Zamku, czyli zwiedzanie podziemnych tuneli. Zamek Książ… i wrażenia gwarantowane!

 


 

  

  


 

Konkurs "Las i jego mieszkańcy"

    

Cykl zajęć „Las i jego mieszkańcy” z panią Alicją Cieślak zakończył się konkursem o tym samym tytule. Do Biblioteki Publicznej pod Atlantami Filia nr 7 zostali zaproszeni uczniowie klasy II a na uroczyste wręczenie nagród. 

Nagrodzeni zostali:

Nikola Zmarzła - I miejsca

Natalia Szczepaniak – wyróżnienie

Michał Wzgarda – wyróżnienie

Daria Żukowska - wyróżnienie

 

 

Wszystkim laureatom konkursu serdecznie gratulujemy!

Elżbieta Motylińska

 


 

Warsztaty z panem Pawłem Wakułą.

             

14 czerwca klasa IIa uczestniczyła w zajęciach plastyczno-literackich, prowadzonych przez absolwenta malarstwa i pedagogiki artystycznej, pana Pawła Wakułę. Ten znany wszystkim rysownik-humorysta związany jest zawodowo z tygodnikiem „Angora”  oraz dodatkiem „Angorka”, cieszącym się popularnością wśród najmłodszych czytelników. 

Ukazały się już dwie książki dla dzieci autorstwa Pawła Wakuły. Debiutancka książka nosi tytuł „Kajtek i Yetik” i przenosi czytelnika na nieznane wody, do świata piratów i morskich opowieści. Kolejna zaś „Co w trawie piszczy” jest idealną książką dla młodych detektywów. Opowiadania ze zbioru „Co w trawie piszczy” zostały wyróżnione w konkursie literackim im. Astrid Lindgren. Obydwie historie autor urozmaica znakomitymi ilustracjami.

   Co w trawie piszczy  Kajtek i Yetik  

Podczas spotkania z uczniami, pan Paweł Wakuła opowiadał o swoich książkach, które czyta już cała Polska. Niezwykłe życie w Dolinie Bagiennej Trawy, w której szereg zagadek rozwiązuje para detektywów Maurycy i Ogryzek, a także opowieści o  chochlikach, rusałkach, leśnych lichach i innych stworkach zamieszkujących dolinę, rozbudziły wyobraźnię dzieci. Autor nakreślił nam również postać Kajtka i jego sąsiada Ksawerego Egeniusza Rumpela oraz wielkiego i włochatego Yetika.

Każdą historię pan Paweł Wakuła przerywał w najbardziej ciekawym momencie i nie chciał zdradzić dalszych perypetii bohaterów jego opowiadań. Najwyraźniej autor ma swoje sposoby na zachęcenie najmłodszych do czytania. I to skuteczne!

  

Spotkanie z Pawłem Wakułą to przyjemność nie tylko dla uszu, ale jak mogliśmy się przekonać, także dla oczu. Podczas opowiastek mogliśmy  podziwiać jego talent ilustratorski. Oczywiście w zamian za tak interesujące spotkanie, dzieci namalowały dla pana Wakuły las z Maurycym i Ogryzkiem. 

Wszystkie prace bardzo się spodobały.

      

Uczniom najbardziej aktywnym w warsztatach pan Wakuła wręczył nagrody.

A oto pierwsi członkowie Klubu Angorki:

Jakub Anioła, Mateusz Augustyniak, Oliwia Brach, Kacper Kabała i Nikola Zmarzła. 

Klub Angorki

Serdecznie im gratulujemy!!!

            Na koniec pan Piotr Wakuła złożył autografy do nowo zakupionych książek, każdemu wpisując dedykację wraz z rysunkiem. Wszyscy wrócili pełni wrażeń.

Elżbieta Motylińska

 


 

Dzień Dziecka

  1 czerwca klasy I b i I c świętowały w kinie oglądając film „Kung – fu Panda2 ”. Po seansie uczniowie aktywnie spędzili czas w Kinderplanet. Małpi gaj, bawialnia dla najmłodszych, trampolina, statek piratów, zabawki interaktywne, gokardy, to rzeczy które stworzyły magię tego miejsca i zauroczyły wszystkie dzieci. Po tak wspaniałej zabawie dzieci zmęczone, ale szczęśliwe wróciły do szkoły. Ten dzień na pewno długo pozostanie w ich pamięci.

 

 Dorota Ludwikowska  i  Ewa Zając 

 


MAJ


 

Światowy Dzień bez Tytoniu,

 

 31 maja 2011

W dniu 31 maja obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień bez Tytoniu. 

 


 

 


 

Z wizytą w Bibliotece Pod Atlantami

  

    19 maja klasa I c uczestniczyła w warsztatach aktorskich prowadzonych przez p. Annę Golonkę. Spotkanie miało miejsce w Bibliotece Pod Atlantami. Podczas zajęć uczyliśmy się jak przygotować słuchowisko radiowe. Doskonale bawiliśmy się podczas ćwiczeń i zabaw przygotowanych przez Panią Anię. Dużo frajdy sprawiła nam zabawa z żartobliwym tekstem. Okazało się, że jesteśmy świetnymi aktorami!

   

Ewa Zając   

 


 

Ortografowie z powiatu

Środa, 25 Maja 2011 10:08

powiatowy_konkurs_ortograficzny

W konkursie brały udział dzieci z III klas szkół podstawowych z powiatu wałbrzyskiego. Do rozwiązania mieli dwanaście zadań sprawdzających różne zasady ortografii. Najlepsza okazała się uczennica Miejskiej Szkoły w Szczawnie Zdroju, Wiktoria Chort. 

To już 9. edycja konkursu „W krainie ortografii” organizowana przez nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej Publicznej Szkoły Podstawowej nr 37 w Wałbrzychu. Do udziału w rywalizacji zgłosiło się 9 szkół podstawowych z Wałbrzycha i Miejska Szkoła Podstawowa w Szczawnie Zdroju. Wśród uczestników znalazły się trzyosobowe grupy z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 1, PSP nr 2, PSP nr 5, PSP nr 12, PSP nr 15, PSP nr 23, PSP nr 28 oraz Zespołu Szkół Integracyjnych. 

- Konkurs nie byłby możliwy, gdyby nie nasi sponsorzy – EnergiaPro Grupa Tauron z Wałbrzycha oraz Wydawnictwo Nowa Era. Dzięki nim dzieci dostały nagrody: słowniki, torby i gadżety. Oprócz sponsorów, słodki poczęstunek dla dzieci oraz puchar dla najlepszej drużyny ufundowała Rada Rodziców z naszej szkoły – mówiła Luiza Górzyńska, nauczycielka z PSP nr 37. Warto dodać, że dzieci z placówki, która organizowała imprezę nie brały w niej udziału. 

- Mimo że prace są kodowane i nie ma na nich nazwisk uczniów tylko numerki, nie chcemy zostać posądzeni o stronniczość – tłumaczyły nauczycielki.

Prace zostały sprawdzone kilka razy. Najlepsza okazała się Wiktoria Chort z Miejskiej Szkoły w Szczawnie Zdroju. Drugie miejsce zajął Bartosz Słomowicz z PSP nr 2, a na trzecim uplasowała się Julia Rutkowska z Zespołu Szkół Integracyjnych. Oprócz tego organizatorzy wręczyli dwa wyróżnienia – jedno dla Wiktorii Sychy z PSP nr 15 a drugie dla Magdaleny Małowskiej z PSP 28. Poza tym podsumowano rywalizację drużynową. Tutaj najlepsze okazały się dziewczynki z Zespołu Szkół Integracyjnych.

 


Pako, NWW


 


 

Szkolny Konkurs  Pięknego Czytania

    W klasach drugich a, b, c odbył się konkurs pięknego czytania. Z każdej klasy II wzięło udział po sześć osób, które zostały wyłonione w eliminacjach.

         Tytuł „Mistrza czytania” w klasach drugich uzyskali:

*   Kacper Kabała II a

*   Natalia Piasecka II b

*   Julia Cichoń II c

Zwycięzcom gratulujemy !!!

 


 

  


POWIATOWY KONKURS

"MOJA MAMA"

         30 maja 2011r. w naszej szkole odbyło się uroczyste podsumowanie POWIATOWEGO KONKURSU PLASTYCZNO – LITERACKIEGO „MOJA MAMA”. To już V jubileuszowa edycja tego konkursu. Jak co roku organizatorem byli: Poseł na Sejm RP p. Izabela Katarzyna Mrzygłocka oraz PSP nr 15. Na uroczystości mieliśmy zaszczyt gościć znakomitych gości: Poseł do Europarlamentu p. Danutę Jazłowiecką, która w tym roku objęła konkurs swoim patronatem oraz ufundowała trzy pierwsze nagrody dla laureatów w poszczególnych kategoriach, Rzecznika Praw Dziecka p. Marka Michalaka, wiceprezydenta Miasta Wałbrzycha p. Zygmunta Nowaczyka, radną p. Danutę Marosz, przewodniczącego Rady Powiatu p. Szymona Heretyka oraz p. Andrzeja Lukasa dyrektora ENERGIIPRO oddział w Wałbrzychu.

         Nagrodzonych i wyróżnionych zostało 39 osób z Wałbrzycha i powiatu. Wszystkim laureatom gratulujemy.

    

         Dzieci bardzo się cieszyły ze wspaniałych nagród, które otrzymały dzięki licznym sponsorom: 

· ENERGIAPRO ODDZIAŁ WAŁBRZYCH

· ALBA DOLNY ŚLĄSK

· WZK VICTORIA

· RONAL POLSKA 

· TESCO POLSKA

· KOMPLEKS

· PRZEDSIĘBIORSTWO ENERGETYKI CIEPLNEJ WAŁBRZYCH

Dorota Bogdańska i Elżbieta Motylińska

  


NASZE SUKCESY MATEMATYCZNE

DOLNOŚLĄSKIE MECZE MATEMATYCZNE

     

          W tym roku odbyła się X edycja tego konkursu. Organizatorem DMM jest Fundacja Matematyków Wrocławskich we współpracy z Wydziałem Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego. 

         Do konkursu przystąpiły 44 szkoły podstawowe z województwa dolnośląskiego i opolskiego natomiast do półfinału przeszło 12 szkół. W rozgrywkach eliminacyjnych uczniowie naszej szkoły rozegrali mecze z drużynami ze szkół wałbrzyskich: PSP nr 2, PSP nr 28 oraz ZSI nr 26.Nasza drużyna zakwalifikowała się do półfinału  i rozegrała 3  mecze z drużynami ze szkół: SP nr 3 ze Środy Śląskiej


 

   W piątek  byliśmy na wycieczce po Wałbrzychu. Na początku zwiedzaliśmy Rynek. Pani przewodniczka pokazała nam zabytkowe kamienice: "Pod Trzema Różami" i  "Pod Atlantami'. Z tymi kamienicami związane są ciekawe legendy. Jedna z nich opowiada o bogatym kupcu, który miał trzy piękne córki. Były one bardzo próżne i całymi dniami wyglądały przez okna, żeby ludzie mogli je podziwiać. Pewnego dnia ich matka zachorowała...

Alicja Bober klasa IIa


PIELGRZYMKA NA CHEŁMIEC

  

    Dnia 13.05.2011r. odbyła się pielgrzymka młodzieży na Chełmiec. Tego samego dnia 1981r. na placu św. Piotra w Rzymie nasz papież Jan Paweł II został postrzelony przez tureckiego zabójcę Mehmeta Aliego Agce. Papież miał wiele szczęścia, ponieważ kula o milimetry ominęła aortę brzuszną, dzięki czemu papież przeżył . Po zamachu powiedział ze człowiek wypuścił kule, a Maryja nią kierowała .Nawiązał do wydarzeń z 13 maja 1917r., kiedy Maryja Panna ukazała się w Fatimie trójce dzieci Hiacyncie, Franciszkowi i Łucji i objawiła im orędzie dla świata. 

    Z tej okazji co roku jest organizowana ta pielgrzymka . Podczas pielgrzymki odprawiona została Droga Krzyżowa. Młodzież czytała rozważania, a ksiądz czytał stacje. Kiedy szliśmy na górę śpiewaliśmy różne piosenki religijne. Na szczycie odprawiona została Msza święta, która koncelebrował biskup świdnicki Ignacy Dec. Po Mszy świętej ksiądz biskup robił sobie ze wszystkimi zdjęcia, dostaliśmy też poczęstunek na wzmocnienie i ruszyliśmy z powrotem. Wróciliśmy zmęczeni ale szczęśliwi. Moim skromnym zdaniem ta pielgrzymka była czymś niesamowitym i zachęcam wszystkich do wzięcia w niej udziału.

 

Kacper Lew 


Warsztaty artystyczne koła plastycznego w Pławnej

    6 maja członkowie koła plastycznego pod opieką p. Jadwigi Łozińskiej pojechali  na warsztaty artystyczne do Pławnej koło Lubomierza. Znajduje się tam Zamek Śląskich Legend. Jest on pełen rzadko spotykanych atrakcji. Powitał nas czarnoksiężnik i skierował na ciekawe zajęcia teatralne z wykorzystaniem przeróżnych dużych masek. Poznaliśmy tajniki gry aktorskiej, bawiąc się przy tym wspaniale. Mieliśmy możliwość oglądać spektakl teatralny przedstawiający kilka legend dolnośląskich, z udziałem lalek wielkości człowieka, poruszanych przez animatora za pomocą linek. Takiego teatru jeszcze nie widzieliśmy. Najlepszą zabawą było to , że my też mogliśmy popróbować ożywić wybrane postacie. Później czekała na nas instruktorka , która wprowadziła wszystkich z tajniki lepienia z gliny. Odbyliśmy też krótką praktykę litograficzną. Przypatrywaliśmy się trudnej pracy kowala. Na terenie zamku podziwialiśmy liczne rzeźby z bajek i baśni, wspinaliśmy się do wnętrza znanego z historii konia trojańskiego, siedzieliśmy na „ fotelu” tortur, wybijanym gwoździami, zakuwaliśmy się w dyby i smakowaliśmy kiełbaski z grila.   Pogoda nam dopisała – był słoneczny, wesoły dzień. Twórcą tego magicznego miejsca jest artysta plastyk ziemi dolnośląskiej p. Dariusz Maliński, który na terenie Zamku Śląskich Legend ma również swoja galerię malarstwa. Pobyt na wycieczce dużo nas nauczył i pozostawił miłe wrażenia. 


Parada Schumana

Warszawa

7 maja 2011r.

Nasz Szkolny Klub Europejski zameldował się na dorocznej Paradzie Schumana. Wyjazd do Warszawy był nagrodą (- organizatorzy pokryli całkowite koszty przejazdu) w konkursie „WOLONTARIADA”, ogłoszonym przez Fundację Schumana i Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

Zostaliśmy nagrodzeni, jako jeden z siedmiu  Szkolnych Klubów Europejskich w skali ogólnopolskiej. Konkurs polegał na przeprowadzeniu działań promujących „2011 – Europejski Rok Wolontariatu” i samą ideę wolontariatu.

PARADA SCHUMANA odbywa się co roku w Warszawie z okazji Dnia  Europy. Tym razem i my – kilkudziesięcioosobowa grupa uczniów z PSP nr 15 w Wałbrzychu, znalazła się w gronie kilku tysięcy osób (młodzież z całej Polski, znani politycy, zagraniczni goście, mieszkańcy stolicy itp.) biorących udział w kolorowym przemarszu.

Parada Schumana jest manifestacją poparcia dla idei integracji europejskiej, a w tym roku dodatkowo akcentowała ideę wolontariatu.  Po przemarszu Krakowskim Przedmieściem wzięliśmy również udział w festynie zorganizowanym na Nowym Świecie, w MIASTECZKU EUROPEJSKIM.

Pobyt W stolicy naszego kraju – dla wielu z nas pierwszy w życiu, wykorzystaliśmy również na zwiedzanie: spacer po Starym Mieście (Rynek, Barbakan, Pomnik Małego Powstańca, uliczki), podziwianiu z oddali widoku Wisły i budowanego Stadionu Narodowego oraz udział w odprawie warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. 

Ponieważ na koniec dnia zaskoczył nas obfity deszcz, już tylko z autokaru obejrzeliśmy: Belweder, siedzibę Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Łazienki z okazałym Pomnikiem F.Chopina. 


KWIECIEŃ


DNI KULTURY ŻYDOWSKIEJ

Kontynuując ubiegłoroczny cykl zajęć „Wałbrzych wielokulturowy- ocalić od zapomnienia”, Szkolny Klub Europejski zorganizował spotkanie z kolejną … kulturą obecną w naszym mieście i regionie. Dnia 18.04.2011r. klasa VI a uczestniczyła w spotkaniu zorganizowanym przez Bibliotekę pod Atlantami, podczas którego zaprezentowano historię regionalną - społeczności żydowskiej zamieszkałej w Wałbrzychu po roku 1945 w ramach Dni Kultury Żydowskiej. Dla ludności żydowskiej po 1945 roku Dolny Śląsk stał się głównym obszarem zasiedlenia. Przybywali tu zarówno Żydzi, którzy przeżyli Holocaust w okupowanej Polsce, jak i ci, którzy przyjeżdżali tu z byłego ZSRR w ramach repatriacji. Region dolnośląski był bowiem wolnym od powiązań z dawnymi miejscami zamieszkania i tragicznymi wspomnieniami. Bardzo trudno było im się zaaklimatyzować ponieważ towarzyszył im strach i niepewność, ale nie poddawali się  i próbowali układać sobie życie od nowa. Wałbrzych stał się trzecim co do wielkości ośrodkiem żydowskim na Dolnym Śląsku, po Dzierżoniowie i Wrocławiu. W 1946 roku żydowska gmina wyznaniowa posiadała tu cztery domy modlitw, bibliotekę oraz stołówkę. W 1947 roku działało Zjednoczenie Syjonistów Demokratów w Polsce ,,Ichud” (,,Jedność”), cieszące się popularnością wśród młodzieży żydowskiej.  Około roku 1950 po zmianie granic miasta Wałbrzycha liczba mieszkańców narodowości żydowskiej wynosiła ok. 9 tysięcy, ale ze względu na masową emigrację do Izraela, Europy zachodniej, Stanów Zjednoczonych i Australii liczba ta ulegała zmianie. Do chwili obecnej w Wałbrzychu działa oddział Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów skupiający około 50 osób ,,wyznania mojżeszowego”.

Nie wszyscy żydzi to chasydzi, ze swoimi charakterystycznymi pejsami, w długich czarnych płaszczach i w czarnych kapeluszach. W rzeczywistości jednak okazuje się, że judaizm przybrał wiele różnorodnych form, ale nawet małoreligijni spośród Żydów zachowują pewne obrzędy.
Esencją judaizmu jest przestrzeganie Prawa żydowskiego (halacha), które reguluje życie wyznawcy judaizmu tak szczegółowo, że trudno oddzielić wyznawanie religii od zajęć doczesnych. Jego podstawą jest Tora, zinterpretowana w części halachicznej Talmudu. Talmud dzieli halachę na 613 przykazań (micwot): 248 nakazów i 365 zakazów, które obejmują każdy aspekt życia, od interesów po sypialnię, od urodzin po dzieła miłosierdzia. Dla większości współczesnych Żydów, nakazy Tory nie są już prawdziwymi nakazami religijnymi, lecz tylko tradycją. Nawet religijni Żydzi nie przestrzegają wszystkich religijnych nakazów, choć zachowują niektóre z nich.
Zwykle sądzi się, że każdy Żyd nosi jarmułkę (kipę albo kapel), czyli małą czapeczkę przykrywającą głowę mężczyzny. W rzeczywistości jednak, Żydzi zakładają jarmułki najczęściej w synagogach. Żydzi po wiekowych doświadczeniach, nie lubią ujawniać swojej pobożności i nawet mieszkając w Izraelu, nie obnoszą się ze swoją religijnością. Jest to jednak najbardziej widoczna oznaka pobożności i przywiązania do tradycji.
Życie Żydów od wieków przebiega etapami, których granice wyznaczają stosowne ceremonie. To właśnie te ceremonie podkreślają związek jednostki ze wspólnotą.
Każdy żydowski mężczyzna bez względu na wiek powinien uczęszczać do domu nauki (bejt ha-midrasz). Najczęściej znajduje się tam biblioteka dzieł rabinicznych dostępna dla wszystkich. W takim domu nauk Żydzi studiują Prawo i dyskutują nad problemami judaizmu.
    Najważniejsze miejsce w religijnym życiu Żydów zajmuje synagoga. Synagogi z zewnątrz są bardzo skromne. Nie mają żadnych kopuł ani minaretów, przypór ani iglic, i z zewnątrz często trudno wręcz trudno rozpoznać synagogę. Przyczyną tego stanu rzeczy jest fakt, że w przeszłości chrześcijaństwo i islam nie pozwalał Żydom wznosić okazałych budowli, aby nie przyćmiły one przepychem kościołów, cerkwi i meczetów. Najczęściej synagogę można rozpoznać po siedmioramiennym świeczniku (menora) lub gwieździe Dawida. Synagoga to miejsce publicznych modłów i centrum życia społecznego. Odprawia się w niej modły codziennie, w szabat i święta, a także z okazji innych uroczystości. Podwyższone miejsce z pulpitem nazywa się bima. To właśnie z tego podium odczytuje się Torę.
Przy spełnianiu wszystkich obrządków religijnych judaizmu wymagany jest "minian", czyli obecność 10 dorosłych Żydów do odprawienia modłów.

Przepisy religijne judaizmu (hebr. kaszrut) dotyczą także jedzenia i picia. W wielu miejscach można spotkać napisy: "koszerne". "Koszer" to po hebrajsku "nadający się", "stosowny", "dobry". W potocznej mowie "koszerny" oznacza "legalny", lub zgodny z przepisami. Jeśli nie jest koszerne, to jest trefne (hebr. trefa lub w jidysztreif), czyli nieczyste.
    Koszerna kuchnia jest bardzo smaczna, a dodatkowo jest niezaprzeczalnie zdrowa. Nigdy nie spotkamy mięsa wieprzowego bądź skorupiaków. Ortodoksyjni Żydzi dodatkowo przestrzegają wiele szczegółowych przepisów, np. nie spożywają razem potraw mlecznych i mięsnych.


 

Świat widziany okiem

 pani Marty Miniewicz

 

 

  

Na spotkaniu z Panią Martą Miniewicz dowiedziałem się o tym, że największy budynek w Polsce jest w Warszawie i ma 230 metrów wysokości. We Francji jest super szybkie metro dlatego, że unosi się 10cm nad ziemią. Wałbrzych kiedyś nazywał się Zielony gród i był najładniejszym miastem w Polsce. Ponatto dowiedziałem się, że największy budynek świata ma 800metrów i 200 pięter.  

Daniel Mańczak kl.II b

   

29.04.odwiedziła moją klasę pani przewodnik Marta Miniewicz. Opowiadała o wielu miastach, ich herbach, jakie w  nich panują obyczaje. Dowiedziałam się, że najwyższy  budynek na świecie wybudowano w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Nazywa się Burdż Chalifa  i ma 828 m.

W Polsce najwyższą budowlą jest Pałac Kultury w Warszawie - 230,68 m wysokości. W wielu dużych miastach na świecie jeździ metro. W Polsce jest  tylko w Warszawie.

Pani mówiła o Zamku Książ w Wałbrzychu,  który jest 3. co do wielkości zamkiem w Polsce.

Zosia Dolecka  kl. II b

 

 

 

Elżbieta Motylińska


KONKURS WIEDZY O WAŁBRZYCHU

                                                                       

20 kwietnia 2011 roku w naszej szkole odbył się „Konkurs wiedzy o Wałbrzychu” zorganizowany przez opiekunów SKE klas młodszych. Poprzedzony był eliminacjami klasowymi, a następnie odbył się etap finałowy. 

Dzieci rywalizowały w dwóch grupach wiekowych. 

Wśród klas pierwszych:

 I miejsce zdobył Maciek Kędzierski z kl. Ic

 II miejsce wywalczył Wiktor Dębski z kl. Ib 

i miejsce III przypadło Mai Bonisławskiej z kl.Ia

W kategorii uczniów starszych:

  I miejsce zajęła Kamila Ożóg z kl.IIIa

  miejsce II zdobył Kacper Kabała z kl.IIa 

  i miejsce III dla Oliwii Brach z kl.IIIa

Gratulujemy wszystkim laureatom  i uczestnikom konkursu!

Opiekunowie SKE: Ewa Zając i Elżbieta Motylińska

 


Książnica Karkonoska

w Jeleniej Górze

Nowoczesną książnicę zwiedzili łącznicy biblioteczni klas II – VI , podczas wyjazdu do Jeleniej Góry (14 kwietnia 2011r.).Wspomniana biblioteka miejska jest usytuowana w starych kamienicach (połączonych ze sobą w ciekawy sposób poprzez swoistą „wieżę ze szkła”), a całość architektoniczna jest niezwykle nowoczesna. Wewnątrz biblioteki zainstalowana jest przeszklona winda i wiele nowoczesnych urządzeń ułatwiających czytelnikom dostęp i odbiór zgromadzonych tam zbiorów (książki, czasopisma, nagrania itd.).

Na dłużej zatrzymaliśmy się w dziale dziecięcomłodzieżowym. Zachwytom nad wyposażeniem i zbiorami oryginalnych książek nie było końca !!! A w sąsiadującej małej sali kinowej obejrzeliśmy film o Jeleniej Górze.

Zwiedziliśmy wszystkie działy biblioteczne, nawet takie do których zwykle czytelnicy nie mają dostępu. Najwięcej zabawy było w … magazynach. Usytuowane w podziemiach, skrywają tajemnice zgromadzonych tam  dziesiątek tysięcy książek i czasopism. Wszystkie zbiory ułożone są na długich i głębokich  półkach. Półki składają się na szafy, a one są ruchome ! Można je przesunąć za pomocą dużych pokręteł i mimo, że szafy  ważą wiele setek kilogramów wystarczy pchnąć pokrętło jednym palcem, a natychmiast się rozsuwają i są dostępne dla bibliotekarzy. Oczywiście spróbowaliśmy jak ten mechanizm działa !!!

Druga część naszej wyprawy do Jeleniej Góry, to zwiedzanie historycznego centrum miasta. Nasza pani przewodnik niezwykle barwnie opowiedziała nam legendy o powstaniu miasta i pokazała ciekawe miejsca – Rynek, okoliczne uliczki i kościoły, a nawet cerkiew. Zrobiliśmy też zdjęcie z jelonkiem, symbolem miasta.

    


BRĄZ DLA MICHAŁA

MICHAŁ WZGARDA 

WRAZ Z KAROLINĄ BAŃKĄ ZDOBYLI BRĄZ 

W XXVI NOWORUDZKIM SPOTKANIU TANECZNYM W NOWEJ RUDZIE. 

       Michałowi Wzgardzie 

z klasy II a i jego tanecznej partnerce serdecznie gratulujemy kolejnego medalu i życzymy dalszych sukcesów na parkiecie

 

Elżbieta Motylińska


    2 kwietnia, jak co roku, w rocznicę śmierci Papieża Jana Pawła II zgromadziliśmy się na stadionie na Białym Kamieniu, aby uczestniczyć we Mszy Świętej dziękczynnej za dar beatyfikacji tak Wielkiego Polaka. Nie zabrakło tam również nauczycieli i uczniów z naszej szkoły, którzy zbierali datki na wałbrzyskie hospicjum. 

     


    Szkolny wolontariat serdecznie dziękuje wszystkim, którzy włączyli się w zbiórkę pieniędzy na nasze adoptowane na odległość dziecko – 

Marie Chantale Uwineza

    Uzbieraliśmy 807zł 51gr. Kwota ta została przekazana na konto Pallotyńskiego Sekretariatu Misyjnego.

 


MARZEC


PASOWANIE  NA  CZYTELNIKA

UCZNIÓW KLAS I

 

    Uroczystość zorganizowana przez bibliotekę szkolną odbyła się w czwartek, 31 marca 2011r. Odświętnie ubrani i przejęci pierwszoklasiści obejrzeli program artystyczny zaprezentowany przez uczniów klas  V – VI, ucząc się między innymi krótkiego wierszyka:

„Szanuj książki z biblioteki

Czy to lato, czy też zima.

Dwa tygodnie każdą książkę

W domu możesz trzymać.”

 

  


  

 

 

 

„Pierwsza pomoc”

W tym tygodniu odwiedziła nas w klasie pani doktor Teresa Nowak. Dzieci poznały, że jest lekarzem po słuchawce lekarskiej na szyi. Celem jej wizyty było przekazanie informacji z zakresu pierwszej pomocy.

Każdemu może się zdarzyć, że będzie musiał pomóc poszkodowanemu. Mogą się zdarzyć ,nawet w szkole, różne urazy, krwotoki czy omdlenia. Do momentu przybycia lekarza należy podjąć akcję ratunkową, gdyż każda minuta jest ważna. Uczniowie dowiedzieli się, jak pracuje serce człowieka i jak prawidłowo wykonać masaż serca oraz sztuczne oddychanie. Czynności te zostały przećwiczone na przyniesionych misiach. Już wiemy ,jak posłużyć się  bandażem  przy urazach np. głowy. Ważne jest, by udzielanie pomocy było bezpieczne dla poszkodowanego i dla ratującego. Trzeba uważać, by nie zaszkodzić choremu i natychmiast wezwać pomoc.

   


    Veni, vidi, vici - "Przybyłem, zobaczyłem, zwyciężyłem" - tak w skrócie można opisać II etap konkursu Disce Puer Junior, odbywający się w Gimnazjum nr 12 w Wałbrzychu. Spośród ponad 200 uczestników I etapu, jury wybrało finałową dziesiątkę. Wśród najlepszych, znalazło się pięcioro uczniów PSP 15, byli to: Magdalena Chrząszcz, Hanna Mazur, Weronika Cygan, Jakub Wróblewski i Kamil Górzyński. Po zaciekłych bojach do ścisłej czołówki zakwalifikowano troje uczniów z Weroniką i Kamilem. Zwycięzcą II etapu, a więc i całego konkursu został Kamil Górzyński, uczeń klasy VI b, Weronika Cygan z VI a, ulokowała się na miejscu trzecim. 

Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie - SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!!!!!!!!!

 


2011 – Europejski Rok Wolontariatu

    11 i 18 marca 2011r. na godzinach wychowawczych uczniowie klas IV i V zostali zaproszenie na zajęcia zorganizowane przez Szkolny Klub Europejski. Pod hasłem „2011 – EUROPEJSKI ROK WOLONTARIATU” odbyły się spotkania, których gościem honorowym była pani Mieczysława Mierzejewska – nauczyciel religii w naszej szkole, a jednocześnie wolontariuszka medyczna, mogąca poszczycić się tytułem „Wolontariusz Roku 2010 na Dolnym Śląsku”.

    Uczniowie samodzielnie, podczas dyskusji odkrywali jakie elementy składają się na pojęcie WOLONTARIATU i jakimi cechami powinien odznaczać się WOLONTARIUSZ.

    Oficjalne definicje „wolontariatu” poddają, że jest to dobrowolne i bezpłatne działanie na rzecz innych ludzi, a świadczona praca nie może dotyczyć osób z kręgu rodzinno – koleżeńskiego oraz firm.

    Ponieważ najlepiej uczyć się od ludzi, którzy w praktyce zajmują się wolontariatem, z wielką uwagą uczniowie wysłuchali opowieści pani M.Mierzejewskiej o Jej systematycznej  pracy w wałbrzyskim hospicjum, o pomocy i wsparciu, których udziela pensjonariuszom na co dzień. Uczniowie mięli również okazję obejrzeć film anonimowany dla dzieci na temat hospicjum oraz zadawać pytania. Dotyczyły one  spraw organizacyjnych, typu – kto i w jaki  sposób może zostać wolontariuszem,  ale także dotykały bardzo osobistych odczuć i emocji.

    Na zakończenie spotkania uczniowie dowiedzieli się o możliwościach podjęcia działań wolontariackich na terenie naszej szkoły. Od 6 lat działa bowiem u nas „Klub Ośmiu – Młodzieżowego Wolontariatu”, w ramach którego uczniowie mogą np.: pomagać w odrabianiu lekcji młodszym kolegom, czytać na głos książki w pobliskim przedszkolu lub na świetlicy szkolnej, organizować akcje charytatywne itp. Taka pomoc to również wolontariat !

ZAPRASZAMY DO DZIAŁANIA !!!

   


Michał Wzdarda

z klasy II a

zdobył

II miejsce

w  I Ogólnopolskim Turnieju Tańca Towarzyskiego

o Puchar Prezesa Zamku Książ

w kategorii 8-9 H

    

MICHAŁKOWI SERDECZNIE GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!!!

Elżbieta Motylińska


FARBĄ NA MOKRYM PAPIEROWYM PODŁOŻU!

    WYCHODZĄ Z TEGO BARDZO CIEKAWE UJĘCIA NASZYCH WYOBRAŻEŃ PLASTYCZNYCH. 

    ROZMYTE LINIE DAJĄ SZCZEGÓLNY EFEKT BARDZIEJ PLASTYCZNY, MALARSKI I PŁYNNY.  

    PASTELOWE ODCIENIE ZASTOSOWANYCH BARW TO UCZUCIE DELIKATNOŚCI I SUBTELNOŚCI PRACY PLASTYCZNEJ.

    TEGO DOŚWIADCZALIŚMY NA KOLEJNYCH ZAJĘCIACH  NASZEGO KOŁA, CO DOSTARCZYŁO NAM WIELU NOWYCH WRAŻEŃ ARTYSTYCZNYCH.  


BATIK!!!

CO TO TAKIEGO???

    TO MALOWANIE TUSZEM NA PŁÓTNIE. ALE WCZEŚNIEJ TRZEBA TEMAT SWOJEJ PRACY NARYSOWAĆ WOSKIEM. JEST DO TEGO SPECJALNE,  MAŁE NARZĘDZIE, CZYLI TAKI JAKBY LEJEK NA DREWNIANYM UCHWYCIE.

    ROZTOPIONY WOSK NABIERA SIĘ DO KOMORY Z WYLOTEM W POSTACI KRANIKU. PRZESTRZENIE MIĘDZY WOSKIEM WYPEŁNIA SIĘ KOLOROWYM TUSZEM, PO CZYM WKŁADAJĄC PŁÓTNO MIĘDZY GAZETY PRASUJE SIĘ ŻELAZKIEM. WTEDY WOSK SIĘ TOPI, USZTYWNIAJĄC MATERIAŁ, I POWSTAJE PIĘKNY OBRAZ, KTÓRY MOŻNA OPRAWIĆ W RAMKI.

 MY ROBILIŚMY TYM RAZEM WAZON Z KWIATAMI.

EFEKT CIEKAWY!!!


SAŁATKI -  SMACZNE I  ZDROWE , CHĘTNIE PRZYGOTOWYWANE U PROGU WIOSNY!

 

    W NASZEJ SZKOLE REALIZUJEMY W KLASACH  I - III PROGRAM ZDROWOTNY POD HASŁEM „ 5 PORCJI WARZYW, OWOCÓW I SOKU”.

    W RAMACH PROGRAMU POZNALIŚMY CECHY ZDROWOTNE WARZYW I OWOCÓW WYSTĘPUJĄCYCH W PRZYRODZIE RÓŻNYCH KOLORACH.

    CODZIENNIE DO II ŚNIADANIA STARAMY SIĘ MIEĆ OWOC , WARZYWO, ALBO SOK. OTRZYMUJEMY KILKA RAZY W MIESIĄCU OWOCE I WARZYWA W RAMACH AKCJI ZORGANIZOWANEJ PRZEZ AGENCJĘ RYNKU ROLNEGO. NAJCZĘŚCIEJ JEST TO MARCHEWKA, JABŁKO, RZODKIEWKA, PAPRYKA I CZASAMI SOK OWOCOWY.

OTO  WYNIK KULINARNEGO PRZEMYŚLENIA UCZNIÓW KLASY III C! 


PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

 

            Klasy młodsze 21 marca uroczyście powitały wiosnę. Pierwszaki przygotowały inscenizację z okazji pierwszego Dnia Wiosny, na której zaprezentowały się w przepięknych, kolorowych strojach.  

Wszyscy z uśmiechem na twarzy, radośnie powitali Wiosnę

Elżbieta Motylińska


AKADEMIA MŁODYCH

… czyli wspaniałe budowle w teorii i praktyce

Tradycyjnie w sobotę (tym razem: 12 marca 2011r.) grupa uczniów klas II – VI wybrała się na zorganizowaną przez bibliotekę szkolną, wycieczkę do AKADEMII MŁODYCH.

W sali multimedialnej „Biblioteki pod Atlantami” spędziliśmy aż 2 godziny. Temat zajęć: NAJWSPANIALSZE BUDOWLE ŚWIATA.

1)    POKAZ MULTIMEDIALNY

Dzięki tej prezentacji poznaliśmy historyczne budowle starożytnego świata, znane jako „7 cudów świata”: Piramida Cheopsa, Świątynia Artemidy, Kolos Rodyjski, Latarnia Morska w Faros, Wiszące ogrody Semiramidy, Posąg Zeusa, Mauzoleum w Halikarnasie. 

Następnie zajęliśmy się współczesnymi najwyższymi budowlami, między innymi: Burj Dubai, Taipei, Shanghai World Financial Center, Petronas Towers, Willis Tower (Sears Tower), Jin Mao Tower.

Poznaliśmy również   aktualnie największe konstrukcje na świecie, między innymi: Tunel pod Kanałem La Manche, Pentagon, Londyńskie Oko, statek wycieczkowy „Grand Princess”, Port lotniczy w Hong – Kongu, dworzec kolejowy Grand Central,  platforma wydobywcza Troll, Radioteleskop w Arecibo.

2)   PRACA WŁASNA Z KOMPUTEREM  

Uczniowie wyszukiwali informacje  na temat najwyższej budowli w Polsce, która aktualnie powstaje we Wrocławiu – Skay Tower (ponad 200 m wysokości)

3)   KONSTRUKCJE  Z  KLOCKÓW  K’nex

Na koniec mieliśmy okazję samodzielnie zaprojektować / stworzyć/ skonstruować  własne budowle.  Zabawy przy tym było mnóstwo !


LUTY


ZIMOWA WYCIECZKA DO WARSZAWY!

23 lutego o godzinie 4.00 wyruszyliśmy na wycieczkę do Warszawy.

Czekało tam na nas wiele wspaniałych atrakcji.

Zwiedziliśmy Sejm i Senat – gdzie spotkaliśmy się z Marszałkiem Sejmu panem Grzegorzem Schetyną oraz panią Katarzyną Mrzygłocką. Po Sejmie oprócz przewodnika oprowadzał nas senator Roman Ludwiczuk.
Każdy z nas otrzymał w prezencie płytę, breloczek i smycz z logo Sejmu.
Na zakończenie pobytu zjedliśmy obiad w restauracji sejmowej. 

Następnie zwiedzaliśmy Telewizję Polską. Byliśmy w studio, gdzie nagrywane są m.in. takie programy jak: „Jaka to melodia”, „Kawa czy herbata”, „Pytanie na śniadanie”, oraz w studio sport, z którego transmitowane są programy sportowe. Niektórzy mieli nawet okazję wejść do studia, w którym był właśnie nagrywany kolejny odcinek programu „ Gilotyna”.

Kolejnym punktem programu było Centrum Nauki Kopernik. Mogliśmy poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Wystawy stałe, składają się z kilkuset interaktywnych stanowisk w pięciu galeriach stałych:

  • Świat w ruchu

  • Człowiek i środowisko

  • Korzenie cywilizacji

  • Bzzz!

  • Strefa światła

Niestety zabrakło czasu, żeby wszystko dokładnie pooglądać.
Z okien autokaru mogliśmy zobaczyć najwyższy budynek
w Polsce  - Pałac Kultury i Nauki.

Około godziny 1.30 zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do Wałbrzycha, gdzie czekali na nas Rodzice. Wycieczka ta była możliwa dzięki Pani Renacie Wierzbickiej. Dzięki Niej mogliśmy bezpłatnie odwiedzić stolicę Polski i obejrzeć wiele ciekawych miejsc.
Dlatego serdecznie dziękujemy za tak piękny gest.

                                               Opiekun grupy      Mieczysława Mierzejewska

 Wspomnienie Dzieci

Wycieczka do Warszawy była wspaniała! Najbardziej podobało mi się Muzeum Kopernika, w którym zobaczyłam wiele ciekawych eksponatów. Najfajniejszy był robot witający wchodzących ludzi, oraz koło, w którym mogłam się poczuć jak chomik. Byliśmy też w Sejmie, gdzie zdobyłam autograf pana G.Schetyny. Miałam też okazję zobaczyć studio telewizyjne. Dzięki tej wycieczce, moje ferie były super!

Julia Wasilewska, kl.III b

  

23 lutego odbyła się wycieczka do Warszawy. Zwiedziliśmy Sejm, Telewizję Polską oraz Centrum Nauki Kopernik.
W Sejmie bardzo podobała mi się Sala Obrad. Widziałam ją czasami w telewizji. W Sejmie zjedliśmy obiad i wyszliśmy z drobnymi upominkami. Potem pojechaliśmy do Telewizji ale najbardziej podobało mi się w Centrum Kopernika. To dopiero była zabawa :-)
Można  było unieść się na latającym dywanie albo pokręcić w kołowrotku.
Jak wracaliśmy to zobaczyliśmy jeszcze z autobusu pięknie oświetlony Pałac Kultury. Chciałabym  żeby takich wycieczek było więcej. Było super !!!

Madzia Szafraniec III a

   

Podczas wycieczki do Warszawy zwiedziliśmy Sejm i Senat oraz Telewizję Polską. Spotkała nas też miła niespodzianka, odwiedziliśmy Centrum Kopernika.  To centrum jest świetne . Tyle ciekawych rzeczy można tam  zobaczyć i dowiedzieć się jak działają różne maszyny i jak przebiegają otaczające nas zjawiska.  Mi najbardziej podobała się ruchoma łapa do podnoszenia klocków i balon na ogrzane powietrze oraz maszyny które czerpały wodę . Szkoda tylko ze  nie wszystkie roboty były  czynne.
Chciałbym tam jeszcze wrócić , nawet na cały dzień , żeby wszystko dokładnie zobaczyć i spróbować wszystkich doświadczeń.
Cała wycieczka była fajna, ciekawa i pouczająca.
:)

Jakub Mickiewicz

W czasie ferii zimowych miałam okazję uczestniczyć w jednodniowej wycieczce do stolicy Polski - miasta Warszawy, która została zorganizowana przez Panią Renatę Wierzbicką. Moim opiekunem była Pani z lekcji religii Mieczysława Mierzejewska dzięki, której mogłam być na tej wycieczce.
Z Wałbrzycha wyjechaliśmy o godzinie 04:15, kiedy było jeszcze ciemno. Do Warszawy zajechaliśmy około godziny jedenastej i w tedy rozpoczęliśmy zwiedzanie, po drodze mijaliśmy Pałac Kultury. Pierwsze w kolejności było zwiedzenie Sejmu RP gdzie przywitał nas marszałek sejmu Grzegorz Schetyna, który rozdał wszystkim upominki wraz ze swoim autografem. Widzieliśmy budynek komisji sejmowych, salę obrad, mównicę, ławy poselskie, laski marszałkowskie, gabinet marszałka oraz makietę sejmu. Następnie skorzystaliśmy ze stołówki sejmowej gdzie zjedliśmy pyszny czerwony barszcz z pierożkami. Drugim ciekawym miejscem było zwiedzanie znanej nam już z domów telewizji polskiej TVP, w której zobaczyliśmy różne studia telewizyjne, a w tym: studio sportowe, studio „Kawa czy herbata”, „Pytanie na śniadanie”, „Jaka to melodia” itp. Trzecim z kolei, a zarazem najbardziej interesującym miejscem do zwiedzania było Centrum Nauki Kopernika, w którym zobaczyliśmy fantastyczne, niesamowite, dziwne wynalazki między innymi: robota, który mówił, harfę na czujniki ruchu, grające krzesła, wir wodny, stymulator trzęsienia ziemi i wiele, wiele innych zaskakujących nas rzeczy, których nie jesteśmy w stanie wymienić. Wycieczka ta była bardzo pouczająca, ciekawa, ponieważ w krótkim czasie zobaczyliśmy i nauczyliśmy się dużo rzeczy. Do domu wróciliśmy po godzinie pierwszej w nocy, zmęczeni, zaspani ale pełni niezapomnianych wrażeń.

Dziękuję,                                                               Pola Demarc z kl.III c


 

8 lutego w naszej szkole odbył się

  

III Międzydekanalny (Powiatowy) Konkurs Piosenki Religijnej.

Wzięli w nim udział uczniowie z 10 szkół podstawowych.

Swoją obecnością zaszczycił nas
 Wizytator Biskupi
Do Spraw Katechezy  
- Ksiądz dr Marek Korgul.

  

Dominik Chrzanowski zajął I miejsce

 Vanessa Zacharuk miejsce III.

Serdecznie gratulujemy!

Serdecznie dziękujemy Sponsorom, dzięki którym wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i nikt nie wyszedł głodny. Są to:

1.   PANI  RENATA WIERZBICKA

2.    PAŃSTWO ELŻBIETA I ADAM WYMYSŁOWSCY „APTEKA POD ORŁEM”

3.   WŁAŚCICIEL SKLEPU „ŻABKA” ul. Mieszka I –go

4.   KAZIMIERZ CZECHOWSKI  - PASIEKA -  SZCZAWNO ZDRÓJ 

5.   ANDRZEJ MIERZEJEWSKI  - PUH JĘDREK 

6.   TADEUSZ BARANOWSKI -  PIEKARNIA CUKIERNIA 

7.   WŁAŚCICIEL CUKIERNI „HANUSIA” 

    

  

Organizator konkursu: Mieczysława Mierzejewska


 

APEL BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE

                                        

     11 lutego 2011 roku uczniowie klas drugich a, b, c pod opieką p. Doroty Bogdańskiej, p. Jolanty Orłowskiej i p. Elżbiety Motylińskiej w przedstawieniu teatralnym zatytułowanym „Bezpieczne ferie zimowe” – przypomnieli wszystkim dzieciom o  bezpiecznych zabawach na śniegu i lodzie oraz właściwym zachowaniu się dzieci w różnych sytuacjach, które mogą nas spotkać nie tylko podczas zimowego odpoczynku.

          

 

 

      

            Uczniowie młodszych klas z wielką uwagą i zainteresowaniem wysłuchali ostrzeżeń i wskazówek pana dyrektora Pawła Łuczyńskiego. Mamy nadzieję, że zapamiętali wszystkie dobre rady i przestrogi, wzięli je sobie głęboko do serca, a po feriach zdrowi i bezpieczni powrócą do szkoły.

         

Elżbieta Motylińska


STYCZEŃ


 

Zadanie z komputerem

          Klasa IIa stawia pierwsze kroki pisząc swoje teksty w programie Microsoft Word, które później wysyłają na adres poczty elektronicznej do swojej pani. Zobaczcie sami, że nieźle im idzie. 

         Poniżej znajdują się notatki uczniów ze spotkania z panią Alicją Cieślak z Publicznej Biblioteki pod Atlantami Filia nr 7. Tematem pierwszego spotkania były drzewa naszych lasów z cyklu „Świat wokół nas – na rozmowę nadszedł czas.”

SPOTKANIE Z PANIĄ ALICJĄ CIEŚLAK

 

  

„Drzewa naszych lasów”

Dzisiaj przyszła do nas na lekcję bibliotekarka - pani Ala. Przyniosła ze sobą szary papier , na którym narysowane było drzewo. Wszyscy uczniowie otrzymali różne liście do wycięcia. Pani poprosiła każdą osobę na środek i omawialiśmy swoje gatunki liści i przyklejaliśmy je na drzewko. Było bardzo miło, rozmawialiśmy o drzewach takich jak: buk, dąb, topola, lipa, grab czy klon. Czytaliśmy także wierszyki. 

Na zakończenie naszego spotkania pani Ala prosiła dzieci o ocenę siebie, pokazując kartki w odpowiednim kolorze. Czerwona oznaczała - " jestem zadowolony z siebie", kremowa - "muszę jeszcze popracować", a zielona wskazywała niezadowolenie z siebie.

            Zajęcia były bardzo ciekawe, z chęcią będę uczestniczyć w następnych.

  Daria Żukowska klasa IIa

  

Na lekcji nauczyłem się nazw liści. Robiliśmy te liście z kartki, którą pani Ala dała całej klasie. Potem wycinaliśmy  liście i przyklejaliśmy je do drzewa, które pani Ala zawiesiła na tablicy. Dzieci jeszcze przy tablicy czytały wiersze o nazwach drzew. Rozmawialiśmy też, że nie wolno niszczyć przyrody!

Kuba Bedla klasa II a

 

,,Drzewa naszych lasów”

Do naszej klasy przyszła Pani Ala Cieślak z Publicznej Biblioteki pod Atlantami. Wyciągnęła duży arkusz papieru i przy pomocy Pani Eli przyczepiła do tablicy magnesami. Na tym papierze było drzewo bez liści. Pani Ala dała nam jeszcze do wycięcia liście i mieliśmy je pokolorować. Pani wybierała dzieci żeby na papierze przykleiły liście takie jak: dąb, buk, klon, grab, olsza i inne. Czytaliśmy również wiersze. A na koniec  Pani pokazywała nam kartki: czerwoną, kremową i zieloną. Na czerwonej było napisane „Jest zadowolona z siebie”, na kremowej „muszę nad sobą popracować” a na zielonej „nie jestem zadowolona  z siebie”.

Natalka Szczepaniak klasa IIa

  

„Drzewa naszych lasów”

     Dzisiaj do naszej klasy przyszła pani Ala Cieślak z Publicznej Biblioteki pod Atlantami. Przyniosła ze sobą dłuży arkusz papieru, a na nim narysowane drzewo. Uczyliśmy się o drzewach, takich jak: topola, lipa, buk, grab, klon, olcha.

    Pani rozdała nam liście drzew ,które poznawaliśmy na początku je sobie pokazywaliśmy a potem przyklejaliśmy je na papier od pani Ali.

    Czytaliśmy wiersze, które przedstawiały liście. 

Na koniec pani wyciągnęła kartki, które były kolorowe; zielone, kremowe, czerwone, każdy kolor oznaczał co innego.

Czerwony - jestem z siebie zadowolona. 

Kremowy - muszę jeszcze popracować. 

Zielony - nie jestem z siebie zadowolony.

Na dzisiejszej lekcji było bardzo fajnie i podobało mi się.

Oliwia  Walczak kasa IIa

 

Dziś do naszej klasy przyszła pani Ala z biblioteki. Dała nam do przyklejenia na papier liście drzew. Dzieci czytały wiersze z książki o drzewach. Było bardzo fajnie.

Bartek Sulewski klasa IIa

Tak wyglądało drzewo 

na koniec naszych zajęć

 Elżbieta Motylińska


 

SPOTKANIE Z EKOLUDKIEM

  

            W ramach działań związanych z ekologią odbyło się w naszej szkole spotkanie z Ekoludkiem, na którym uczniowie klas młodszych nauczyli się, jak ważna jest ochrona środowiska. Spotkanie rozpoczęło się projekcją filmu o segregacji śmieci przez dzieci i dorosłych i recyklingu. Potem uczniowie brali udział w różnych zadaniach Ekoludka. Dzieci czerpały zadowolenie ze zdobytej wiedzy, podczas rozwiązywania zadań. Spotkanie sprawiało maluchom ogromną frajdę  i radość.

 

    


  

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

            Jak co roku w styczniu obchodziliśmy uroczyście Święto Babci i Dziadka. Szczególnie uroczyście świętowali uczniowie klas młodszych. Na uroczystej akademii dzieci śpiewały piosenki, recytowały wiersze. W klasach składały życzenia wręczając swoim Babciom i Dziadkom laurki i własnoręcznie wykonane prezenty przy słodkim poczęstunku. Wnuczęta bardzo się cieszyły z odwiedzin swoich babć i dziadków.

   


15 STYCZNIA W ZESPOLE SZKÓŁ INTEGRACYJNYCH ODBYŁ SIĘ

DEKANALNY KONKURS PIOSENKI RELIGIJNEJ

Trzech uczniów z naszej szkoły
wzięło w nim udział.

Agnieszka Sztonyk z kl. I

Vanessa Zacharuk z kl. IV

Dominik Chrzanowski kl. VI

Vanessa i Dominik zajęli III miejsce
w swoich kategoriach wiekowych
i wezmą udział w finale czyli 

MIĘDZYDEKANALNYM KONKURSIE PIOSENKI RELIGIJNEJ,

 na który przyjadą uczestnicy z całego powiatu.

                                                                  Mieczysława Mierzejewska


,,Grono pedagogiczne

na audiencji u Dzieciątka Jezus"

    6 stycznia 2011roku w Parafii pw. Św. Wojciecha Biskupa Męczennika w Wałbrzychu odbyły się Jasełka przygotowane przez p. Mieczysławę Mierzejewską, p. Ewę Zając, p. Katarzynę Sołtysiak, p. Małgorzatę Owczarczak, p. Aleksandrę Lubczyńską i uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 15 w Wałbrzychu. Corocznie dzieci naszej szkoły odgrywają Misterium Bożonarodzeniowe. „To właśnie tego dnia, gdy wiatr zimny śniegiem dmucha, w serca złamane i smutne po cichu wstępuje otucha". Parafianie dopisali swoją obecnością. Przedstawienie było oglądane z wielkim skupieniem i bardzo się wszystkim podobało. Publiczność z entuzjazmem przyjęła bogaty program artystyczny, nawiązujący do Świąt Bożego Narodzenia. Kolorowe stroje i dekoracja; krótkie, treściwe sceny; muzyka, taniec oraz kolędy zaśpiewane w języku angielskim i niemieckim. Dzieci przeniosły nas do Betlejem, gdzie Maryja  i Józef oczekiwali na narodzenie Pana Jezusa. Jak w każdych prawdziwych Jasełkach nie zabrakło zabawnych postaci pastuszków, dostojnych trzech króli oraz aniołów. Całość okraszona była licznymi kolędami i pastorałkami. Na zakończenie wszystkie dzieci nagrodzono licznymi brawami i paczkami ze słodkościami.

    Serdeczne podziękowania dla p. Mieczysławy Mierzejewskiej, p. Ewy Zając, p. Katarzyny Sołtysiak, p. Małgorzaty Owczarczak i p. Aleksandry Lubczyńskiej.

Aneta Chlastawa (mama Aniołka) 


OŚMIORO UCZNIÓW Z NASZEJ SZKOŁY WZIĘŁO UDZIAŁ

 W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE BIBLIA I PRZPOWIEŚCI BIBLIJNE

WSZYSCY ZAJĘLI WYSOKIE MIEJSCA,
 BIORĄC POD UWAGĘ FAKT,
ŻE WSZYSTKICH UCZESTNIKÓW KONKURSU BYŁO AŻ

2578

Wyniki uczniów PSP 15:

Nikola Mierzejewska -  miejsce 9

Magdalena Szymańska -  miejsce 23

Wiktoria Biel -  miejsce 24

Julia Wasilewska -  miejsce 26

Oliwia Lew -  miejsce 30

Weronika Chmielewska -  miejsce 34

Wiktoria Sycha miejsce -  38

Dariusz Tercki -  miejsce 45

Uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Mieczysława Mierzejewska


Ech, muzyka, muzyka...

Jak nazywają się zapisane na papierze dźwięki?, co znaczy zwrot „puścić kogoś w trąbę”?, kto to jest meloman? To tylko niektóre z pytań, z którymi zmierzyli się w tym roku szkolnym  uczestnicy konkursu językowego SŁOWO DAJĘ. 

Temat całego konkursu skupiony był wokół muzyki, dlatego też opowiadanie, które należało napisać oprawione było poleceniem: „Wyobraź sobie, że byłeś na koncercie. Opowiedz, co ciekawego i pouczającego tam się wydarzyło”. 

Po części pisemnej część ustna i tu również prym wiodła muzyka. Każde wylosowane pytanie zaczynało się tak: „Nasza szkoła jest jak wielka orkiestra: huczy, szumi, dźwięczy, gra. Gdy dobrze ucho przyłożyć, można niejedno usłyszeć. Opowiedz historię na temat:… Łabędzi śpiew, Cisza przed burzą, Co jest grane?, Burza w szklance wody, itp. 

            Z takimi zagadnieniami zmierzyli się też uczniowie naszej szkoły. Do II etapu zakwalifikowały się: Weronika Cygan, kl. VI a i Hanna Mazur, kl. VI b. 

Do Małego Finału doszła już tylko Hanka Mazur. Tam opowiadała o kociej muzyce. Swój udział w ogólnopolskim konkursie językowym SŁOWO DAJĘ Hanna Mazur z kl. VI b zakończyła otrzymując WYRÓŻNIENIE.

GRATULUJEMY


NASI MATEMATYCY W PÓŁFINAŁACH 

DOLNOŚLĄSKICH MECZY MATEMATYCZNYCH

         Jesteśmy dumni z sukcesu, jaki osiągnęła drużyna naszych szkolnych matematyków w składzie: Hanna Mazur, Karolina Mołaczan, Aleksandra Rojek, Kamil Górzyński, Kinga Sztonyk, Julia Bojarska, Jakub Wróblewski, Weronika Cygan, Kaja Buśko, Mateusz Kiczak, Kamil Gałan. Sukcesem było pokonanie w ćwierćfinałach wszystkich szkół wałbrzyskich, startujących w Dolnośląskich Meczach Matematycznych, organizowanych przez Uniwersytet Wrocławski. Następnym etapem będą matematyczne zmagania w półfinałach, co oznacza, że nasi matematycy trzykrotnie spotkają się w drużynami z innych miast województwa dolnośląskiego.   

Dolnośląskie Mecze Matematyczne to prestiżowy i bardzo ciekawy konkurs, który jest niezwykłą okazją do uczenia się matematyki, rozwijania umiejętności argumentowania, prezentowania rozwiązań, uważnego śledzenia rozumowań. Konkurs uczy też odpowiedzialnej współpracy w grupie.

Naszej drużynie życzymy samych sukcesów i dotarcia do Finału DMM. Trzymamy kciuki!:)JJJJJ

Społeczność PSP 15


GRUDZIEŃ


 

Świąteczna Loteria Fantowa

    15 grudnia w naszej szkole uczniowie klas młodszych mieli okazję wziąć udział w Świątecznej Loterii Fantowej. Pieniążki zebrane podczas tej zabawy przeznaczyliśmy na pomoc wałbrzyskiemu hospicjum. Cieszymy się, że w taki sposób jaki potrafimy,  możemy pomóc potrzebującym i chorym.

Opiekun Małego Samorządu

Ewa Zając


MATEMATYCZNE ZMAGANIA

Drużyna naszych najlepszych matematyków z klas VI zajęła II miejsce w MIĘDZYSZKOLYCH POTYCZKACH MATEMATYCZNYCH KLAS SZÓSTYCH organizowanych co roku przez Publiczne Szkoły Podstawowe nr 37 i 21. W skład drużyny wchodzili: Aleksandra Rojek, Karolina Mołczan, Hanna Mazur, Kamil Górzyński, Jakub Wróblewski, Piotr Gałan, Weronika Cygan, Kaja Buśko. Nasi uczniowie dzielnie walczyli, a ich widomości i umiejętności matematyczne stanowiły duże wyzwanie dla uczniów z pozostałych szkół wałbrzyskich oraz szkół powiatu wałbrzyskiego, biorących udział w potyczkach.  

Nauczyciele matematyki


 

Z KOLĘDĄ NA USTACH

Boże Narodzenie to czas szczególny. To czas, kiedy gasną spory i goją się rany. To czas, kiedy nowonarodzonemu Jezusowi składamy dary jak trzej królowie. Mały Jezus czeka na każdego. Dlatego w naszym JASEŁKOWYM przedstawieniu z darami do Dzieciątka przybyli nie tylko królowe, ale też kolędnicy. Jezus został także obdarowany przez Grono Pedagogiczne (odgrywane przez aktorów Grupy Działań Twórczych), które prezentowało efekty swojej pracy – od rysunków dzieci, przez ciekawy przyrząd do mierzenia jakości szkoły po występ taneczny najmłodszych.

Przygotowane przez uczniów naszej szkoły Jasełka wprowadziły nas w świąteczny nastrój, a śpiewane kolędy ogrzały atmosferę i wciągnęły wszystkich do wspólnego kolędowania. Podczas dwóch występów proszono o powtórne odśpiewanie wybranej kolędy, by z pieśnią na ustach wkroczyć w ten cudowny czas świąt Bożego Narodzenia.


POCZTÓWKA Z WAŁBRZYCHA

Szkolny Klub Europejski klas młodszych ogłosił konkurs plastyczny „Pocztówka z Wałbrzycha”. Uczniowie klas O- III wykonali wiele bardzo ciekawych prac. Wybór laureatów był trudnym zadaniem dla komisji. Ich prace przedstawiamy poniżej. 

Dziękujemy za udział w konkursie wszystkim dzieciom,

a laureatom gratulujemy!

 

I MIEJSCE                                                                  NAGRODA

DLA Zuzanny Wolanin                                              DLA Krystiana Pietrzaka

oddział przedszkolny II                                               oddział przedszkolny II

 

  

I miejsce                                                                               I miejsce

dla Natalki Kasperowicz                                               DLA Macieja Kędzierskiego

kl. II a                                                                                    kl. I c

 

 

II miejsce dla Hanny Rojek kl. II b                                   II miejsce DLA Martyny Chowaniak kl. I b

 

III miejsce DLA Weroniki Batóg kl. II b

 

Opiekunowie SZKOLNEGO KLUBU EUROPEJSKIEGO:

ELŻBIETA MOTYLIŃSKA i EWA ZAJĄC


10 GRUDNIA 2010 R.

W DOMU KULTURY W BOGUSZOWIE GORCACH

ODBYŁO SIĘ ROZSTRZYGNIĘCIE

Powiatowego Konkursu „Dziecięce Szopki 2010”.

Uczeń  Sebastian Janowicz z klasy VI b zajął I miejsce 

w nagrodę otrzymał drukarkę komputerową

Uczennica Kamila Ożóg z klasy III a zajęła II miejsce 

otrzymała odtwarzacz DVD

GRATULUJEMY IM SUKCESU!

Nauczyciel religii: Mieczysława Mierzejewska


18 GRUDNIA 2010 ODBYŁ SIĘ W NASZEJ SZKOLE

KONKURS PIOSENKI RELIGIJNEJ.

 

Wzięło w nim udział 15 osób z klas I - VI.

 

ZWYCIĘZCY:

Na poziomie klas I – II

I miejsce – Agnieszka Sztonyk

II miejsce – Emilia Maciaszek

III miejsce – Magdalena Chlastawa oraz 

                      Karolina Studzienna

 

Na poziomie klas III – IV

I miejsce – Vanessa Zacharuk

II miejsce – Wiktoria Suchodolska

III miejsce – Wiktoria Biel

 

Na poziomie klas V – VI

I miejsce – Dominik Chrzanowski

II miejsce – Karolina Głodek

III miejsce – Weronika Cygan

    Uczniowie którzy zajęli I miejsce w każdej grupie wiekowej, wezmą udział w etapie dekanalnym, który odbędzie się w styczniu z Zespole Szkół Integracyjnych. 

Zwycięzcom GRATULUJEMY i życzymy dalszych sukcesów!

 Nauczyciel religii:  Mieczysława Mierzejewska


Jesteśmy KIMŚ

Znakomitym sukcesem zakończył się udział naszych szóstoklasistów w prestiżowym konkursie BYĆ KIMŚ I, którego organizatorem jest Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Wałbrzychu. Po wyczerpujących szkolnych eliminacjach, serii zajęć przygotowawczych i napisaniu dwóch testów konkursowych aż 12 uczniów naszej szkoły uzyskało znakomite rezultaty. Tytuł "Finalisty II stopnia" uzyskali: Jakub Wróblewski, Kaja Buśko, Marta Kupisiewicz, Jakub Ranowicz. Tytułem "Finalisty I stopnia" mogą się szczycić: Magda Chrząszcz, Kamil Gałan i Joanna Glinka.

Tytuł "Laureata" zdobyli: Karolina Mołczan, Hanna Mazur, Aleksandra Rojek, Weronika Cygan i Kamil Górzyński.

Należy również podkreślić fakt, że Hania zdobyła 3 miejsce, a Kamil był pierwszy wśród wszystkich 260 startujących uczniów.

Nasza szkoła w klasyfikacji drużynowej zdobyła fantastyczne I MIEJSCE.

 

Wszystkim Laureatom i Finalistom- GRATULUJEMY, a Nauczycielom i Rodzicom zaangażowanym w przygotowania do konkursu- DZIĘKUJEMY.


   Malowanie

w programie                    Paint

 

            Klasa IIa w tym roku szkolnym na zajęcia z informatyki. Uczniowie bardzo chętnie uczą się pracy na komputerze. Dzieci nabywają umiejętności poszukiwania, porządkowania i wykorzystywania informacji ze źródła jakie im daje między innymi Internet. 

Coraz śmielej posługują się komputerem i technologią informacyjną, którą wykorzystują na różnych zajęciach w klasach młodych.

W tym roku szkolnym postanowiły wziąć udział w konkursie na „Kartkę Bożonarodzeniową” wykonaną w programie Paint. 

Przy tej okazji wraz z klasą IIa życzymy wszystkim 

Zdrowych i radosnych

Świąt Bożego Narodzenia

 

 

Elżbieta Motylińska


WYSTAWA

w

WAŁBRZYSKIM  RATUSZU

Szkoły należące do Stowarzyszenia Szkół Innowacyjnych Regionu Wałbrzyskiego, w tym i nasza – prezentują swoją działalność na wystawie w Ratuszu (w przyszłości planowane jest przeniesienie wystawy do poszczególnych miejscowości naszego regionu, z których wywodzą się szkoły należące do Stowarzyszenia).  Eksponowanym tematem jest  edukacja regionalna.

Wystawę można zwiedzać przez cały grudzień 2010r. Nasza szkoła skupiła się przede wszystkim na przedstawieniu poczynań w ramach cyklu zajęć „Wałbrzych wielokulturowy – ocalić od zapomnienia”. Zapraszamy ! 


13 grudnia 2010r.

 Biblioteka Publiczna pod Atlantami 

zorganizowała 

Konkurs Plastyczny

Przygoda w książce

Mateusz Augustyniak z klasy IIa 

zdobył wyróżnienie

               

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. 

Elżbieta Motylińska


Powiatowy Konkurs Czytelniczy

„POŻERACZE KSIĄŻEK”

To już V edycja tego konkursu, organizowanego od 2006r. przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną „Biblioteka pod Atlantami”. Tegoroczny finał odbył się 13 grudnia 2010r. w siedzibie głównej „Biblioteki pod Atlantami” – Rynek 9. Tym razem zgromadziły się  trzyosobowe drużyny (wyłonione wcześniej w etapach wewnątrzszkolnych konkursu) z 9 placówek i rywalizowały z wiedzy o książkach pod hasłem: PRZYGODA W LITERATURZE.

Nasza drużyna szkolna  klas IV – VI w składzie: Julia Ostrowska kl. IVa, Hanna Dzierzgowska kl. Va, Weronika Cygan kl. VI a zajęła III miejsce w klasyfikacji ogólnej.

Ponadto w klasyfikacji indywidualnej prowadzonej w poszczególnych przedziałach wiekowych: Julia Ostrowska zajęła I miejsce wśród uczniów klas IV, a Weronika Cygan zajęła I miejsce wśród uczniów klas VI. Warto dodać, że Weronika już trzeci raz reprezentowała naszą szkołę w tym konkursie. 

Gratulacje !


 

W FILHARMONII

SUDECKIEJ

  

            Klasy młodsze uczestniczyły w koncercie zespołu FOFO w Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. Zespół zaprezentował najpiękniejsze kolędy w formie reggae. Wszyscy doskonale się bawili. Nawet niektórzy z najmłodszych uczestników koncertu zostali zaproszeni na scenę. Przez chwilę zostali członkami zespołu FOFO tworząc doskonały akompaniament na instrumentach perkusyjnych. 

Młodym muzykom gratulujemy pierwszego wystąpienia na estradzie

Elżbieta Motylińska


LISTOPAD


 

„Wałbrzych wielokulturowy – ocalić od zapomnienia”

ŁEMKOWIE- NIEZWYKLI GÓRALE I PASTERZE.

SPOTKANIE Z KRZYSZTOFEM ZAWIEJSKIM

         Kontynuując ubiegłoroczny cykl zajęć „Wałbrzych wielokulturowy- ocalić od zapomnienia”, Szkolny Klub Europejski, 23 listopada 2010r.  zorganizował wyjście dla grupy uczniów klas VI na spotkanie z panem Krzysztofem Zawiejskim, którego rodzinne korzenie prowadzą do nieistniejącej już wsi BEREŹNICA NIŻNA. Zajęcia odbyły się w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej „Biblioteka pod Atlantami” w Wałbrzychu (Rynek). Spotkanie poprzedziły zajęcia multimedialne w Akademii Młodych.

            Słuchając opowieści o Łemkach przenieśliśmy się w nieistniejący już niestety świat. Nie ma już zamieszkałych chyży (łemkowska chata) i pięknych sadów, które je otaczały. A piękne barwne stroje mogliśmy obejrzeć, już tylko na wystawie w bibliotecznym atrium. Dowiedzieliśmy się, że Łemkowie (l. poj. Łemko, kobieta to Łemkynia) – to wschodniosłowiańska, rusińska grupa etniczna (grupa etnograficzna), posiadająca własny język, kulturę i obyczaje, zamieszkująca historyczny region Galicji, Zakarpacia oraz północną część Słowacji.

         Najnowsza, powojenna historia Łemków zdeterminowana jest w najwyższym stopniu tragedią Łemkowszczyzny lat 1945-1947 (Akcja „WISŁA”), kiedy to w sposób przymusowy wysiedlono całą społeczność z jej etnicznej ojczyzny i rozsiedlono w 1945 r. w większości (ok. 60%) na terytorium radzieckiej Ukrainy, pozostałą część w 1947 r. na terytorium Polski północnej i zachodniej, na ziemiach poniemieckich. Tym samym przestała istnieć Łemkowszczyzna jako kraina etnicznie jednorodna, gdzie rozwijał się specyficzny i niepowtarzalny typ kultury ludowej, kraina, która w tak zawzięty sposób dochodziła do wyznaczenia swej samoświadomości narodowej poprzez aktywną walkę różnych orientacji i kierunków politycznych. Akcja wysiedleńcza wiązała się bezpośrednio z polityką powojennej komunistycznej Polski, która zakładała utworzenie państwa jednorodnego etnicznie i kulturowo, państwa bez mniejszości narodowych. 

Według ostatniego spisu powszechnego z 2002r.  w Polsce żyje około 6 tysięcy Łemków, z czego około dziesięciu procent mieszka na Łemkowszczyźnie. Do Polski przyjeżdżają Łemkowie z wielu krajów na różnego rodzaju festiwale, gdyż mają silne poczucie odrębności. Sami Łemkowie szacują swoją liczbę na dziesięciokrotnie większą niż w spisie, czyli około 60 tys.

Może nie zdajemy sobie sprawy ale ze środowiska Łemków wywodzą się bardzo znani ludzie. Jednym z nich jest… Andy Warhol (Andrij Warhola), którego rodzice byli amerykańskimi emigrantami pochodzącymi z południowych zboczy Karpat. Znaną personą jest również Epifaniusz Drowniak znany pod pseudonimem Nikifor Krynicki – malarz, grafik prymitywista będący symbolem Krynicy.

Obecnie Łemkowie powolutku wracają na swoją ojcowiznę. Cerkwie zaczynają być remontowane, a różne organizacje związane z górami remontują i renowują stare krzyże, kapliczki i cmentarze.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Łemkach to możesz skorzystać ze stron: www.lemko.org, www.lemkounion.republika.pl

 


AKADEMIA MŁODYCH

… czyli  garść informacji o Fryderyku Chopinie

W śnieżną sobotę, 4 grudnia 2010r. grupa uczniów kl. II – VI w ramach bibliotecznych zajęć „60 minut z informacją …” po raz kolejny udała się do Biblioteki pod Atlantami. Tym razem tematem naszych zajęć w AKADEMII MŁODYCH było: „Życie i twórczość Fryderyka Chopina. Interaktywne gry edukacyjne.

Oprócz przypomnienia najważniejszych faktów z życia wielkiego kompozytora (w formie pokazu multimedialnego), poznaliśmy adresy internetowe, pod którymi kryją się informacje o F.Chopinie oraz gry, puzzle, ciekawostki, fragmenty koncertów itp. Związane z postacią genialnego Polaka. Zajęcia były dla nas kolejnym „akcentem chopinowskim” w trwającym aktualnie ROKU CHOPINOWSKIM.

Polecamy strony:  www.chopin.info.pl;  www.chopin2010.pl


 

PROPORCJA!!!! TO NIE TAKIE TRUDNE!!!

     SZKICOWALIŚMY USTAWIONE NA STOLE PRZEDMIOTY. MIELIŚMY ZWRACAĆ UWAGĘ NA RÓŻNICE W ICH WIELKOŚCI. KAŻDY PRZEDMIOT NASZKICOWANY WYCINALIŚMY,  A POTEM ZE WSZYSTKICH KOMPONOWALIŚMY UKŁAD NA DWUKOLOROWEJ PŁASZCZYŹNIE PRZYPOMINAJĄCEJ BLAT STOŁU. PRZEDMIOTY KOLOROWALIŚMY PASTELAMI. DOWIEDZIELIŚMY SIĘ, ŻE RÓŻNICE W WIELKOŚCI TO PROPORCJA, A PROPORCJONALNE SZKICOWANIE PRZEDMIOTÓW W UJĘCIU PRZESTRZENNYM TO MARTWA NATURA. 

NASZE PRACE PODOBAJĄ SIĘ NAM BARDZO – A WAM???


 

DOMEK BABY JAGI

    Udało nam się zrobić bryłę. To domek. Praca jest formą przestrzenną. Ciekawe było samo tworzenie. Wykonaliśmy siatkę bryły, ozdabialiśmy ściany w myśl tematu „ Domek baby Jagi”,  składaliśmy ją, potem sklejaliśmy, dorabiając dach. Powstały kolorowe, urocze domki, a my wiemy jak rysować i złożyć siatkę geometryczną i jak ją prawidłowo skleić.

Ta praca pozwoliła nam kształtować naszą wyobraźnię przestrzenną. 


 

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

25 listopada 2010r. klasa IIa świętowała Dzień Pluszowego Misia. Każdy przyniósł swojego ulubieńca. Uczniowie z ochotą opowiadali o swoich misiach. W dalszej części zajęć dzieci przeprowadziły poranną gimnastykę swoim ulubieńcom. Po wyczerpujących ćwiczeniach otrzymali kolejne zadanie. Miały opisać swojego misia i narysować swojego misia. Uczniowie z dużym zaangażowaniem przystąpili do pracy. Prace były piękne, toteż powędrowały do gazetki szkolnej „Nasza Buda”. Na zakończenie dnia zostało zrobione pamiątkowe zdjęcie.

Trudno wyobrazić sobie świat dziecka bez pluszowego misia, gdyż on jest jego najlepszym przyjacielem.

 DARIA ŻUKOWSKA               MATEUSZ AGUSTYNIAK                      JAKUB BEDLA

 

     

MICHAŁ WZGARDA                                                        NATALKA KASPEROWICZ

 

           

 NIKOLA ZMARZŁA                                       KACPER KABAŁA 

 

ALA BOBER                            KUBA ANIOŁA                   OLIWIA WALCZAK

Elżbieta Motylińska

 


 

Gość w naszej kasie

W listopadzie odwiedziła naszą klasę p. Katarzyna Wojnar, hodowca sznaucerów, działacz związku kynologicznego.
Hodowczyni przyszła do nas ze swoją pupilką Akaivą Grand Hajan Polonia, czyli po prostu Bajką. Bajka ma na swoim koncie wiele wystawowych sukcesów.
Uczestniczyła w 20 wystawach i z każdej przywiozła medal. Posiada tytuł Championa Polski.
Nasz gość ciekawie opowiadał o rasach psów i organizowanych dla nich wystawach. Dzieci dowiedziały się, jak właściwie opiekować się psem, w jaki sposób go szkolić oraz jak zachowywać się wobec nieznajomych psów.
Ciekawym podsumowaniem zajęć był konkurs, w którym uczniowie mogli wykazać się swoją wiedzą na temat psów.
Zwycięzcy konkursu: Jakub Dębski, Wiktor Dębski i Klaudia Szczęsna otrzymali drobne upominki oraz medale.
Swoim  łagodnym charakterem i miłym  usposobieniem Bajka podbiła serca wszystkich uczniów.
Domagała się pieszczot każdego ucznia i posłusznie wykonywała polecenia dzieci. Zajęcia te bardzo nam się podobały.

Uczniowie klasy I b

 


 

DZIEŃ  TOLERANCJI

16 listopada 2010r. w naszej szkole obchodziliśmy dzień tolerancji.
W klasach I – III odbyły się podczas zajęć pogadanki na ten temat. Uczniowie wykonali ciekawe prace plastyczne, które zostały wyeksponowane na klasowych wystawach. Mamy nadzieję, że akcja nie zakończy się jednodniowym okazywaniem sobie szacunku i akceptacji, ale będzie trwała cały rok!

   

 

Opiekun Małego Samorządu Szkolnego

Ewa Zając


Makaron – nie tylko do jedzenia!!!

    Wykorzystaliśmy makaron do tworzenia jesiennych liści. Pracowaliśmy dwoma sposobami: tworząc makaronowe powierzchnie , na których  przedstawialiśmy wielobarwne liście lub na powierzchni pokrytej farbą tworzyliśmy kształty liści z płaskiego makaronu. Są listki z gwiazdek, z płatków łazankowych, a tło nawet z makaronu lazanie – dużych kawałków pokrywających kartkę. 

Miło było tworzyć z takiego materiału i efekty są ciekawe!!!


 

    Halloween

    Z okazji Halloween w naszej szkole odbyły się dwa konkursy, które miały przybliżyć uczniom zwyczaje związane z Halloween. W ramach konkursu Najpiękniejszy-Najstraszniejszy  Halloweenowy Rysunek, uczniowie klas drugich tworzyli prace, przedstawiające symbole Halloween, takie jak duchy, dynie, nietoperze, czarownice. Najpiękniejszym okazał się rysunek Magdy Chlastawy z klasy IIc, a wyróżnienia otrzymali: Paulina Stańczak z klasy IIc, Julia Górlicka  z klasy IIb oraz Natalia Szczepaniak z klasy IIa. Klasy trzecie, natomiast, miały okazję sprawdzić swoją wiedzę na temat Halloween w konkursie Halloween Quiz. Poprzebierani za szalonych naukowców, wilkołaki i czarownice, uczniowie dzielnie mierzyli się z pytaniami dotyczącymi zabaw, symboli, dat i krajów, które wiążą się z Halloween. Mistrzem okazała się Kamila Motyka z klasy IIIb, drugie miejsce zajęła Olga Pyka z klasy IIIc, a trzecie miejsce zdobyła Wiktoria Biel z klasy IIIa. Po zakończonym quizie dzieci mogły sprawdzić swoje umiejętności w bardzo popularnej halloweenowej zabawie zwanej „bobbing for apples”, polegającej na wyłowieniu jabłka z miednicy z wodą bez pomocy rąk. Kończyło się to różnie… ;)

  


PAŹDZIERNIK


 

I miejsce na Festiwalu Osiągnięć Dzieci i Młodzieży

            28 października w Wałbrzyskim Ośrodku Kultury na Piaskowej Górze odbył się festiwal organizowany w ramach XIII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Do festiwalu zgłosiło się dziesięć szkół podstawowych. Nasza szkoła zaprezentowała przedstawienie przyrodnicze pt. „Przyjęcie u Sherlocka  Holmes`a”, za które otrzymaliśmy I miejsce w kategorii szkół podstawowych. Uczniowie wcielili się w postacie znane z książek i filmów, a w trakcie przedstawienia wykonywali doświadczenia przyrodnicze, które były logicznym ciągiem wydarzeń napisanego scenariusza.

I miejsce wywalczyli uczniowie:

Magda Chrząszcz

Kamil Górzyński

Dominik Chrzanowski

Kacper Lew

Mateusz Kiczak

Adam Mikoś

VI b

VI b

VI b

V a

V a

V c

Scenariusz napisała i prowadziła grupę Mirosława Żmidzińska – nauczyciel przyrody.


 

„Wałbrzych wielokulturowy – ocalić od zapomnienia”

WARSZTATY

W „BIBLIOTECE POD ATLANTAMI”

    Kontynuując ubiegłoroczny cykl zajęć „Wałbrzych wielokulturowy – ocalić od zapomnienia”, Szkolny Klub Europejski zorganizował wyjście dla grupy uczniów klas VI na warsztaty „Wałbrzych wielokulturowy: Czy wiesz skąd jestem?”  w ramach DOLNOŚLĄSKIEGO FESTIWALU NAUKI. Zajęcia odbyły się w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej „Biblioteka pod Atlantami” w Wałbrzychu (Rynek 9); dn. 25 października 2010r.

    Warsztaty  stały się dla wszystkich uczestników podróżą w przeszłość z odniesieniami do czasów współczesnych. Poznaliśmy ciekawe fakty z historii naszego miasta, a przede wszystkim zajmowaliśmy się grupami narodowościowymi lub kulturowymi najliczniej reprezentowanymi w Wałbrzychu, w pierwszych latach po II wojnie światowej, kiedy   osiedlali się tutaj ludzie z różnych stron świata. Swoisty „tygiel kulturowy” ma swoje  odzwierciedlenie w społeczeństwie wałbrzyskim do dnia dzisiejszego. 

    Grupy narodowościowe lub kulturowe o których rozmawialiśmy, to: SPOŁECZNOŚĆ ŻYDOWSKA, FRANCUSKA, KRESOWIACY, SPOŁECZNOŚĆ ROMSKA, GRECKA, NIEMIECKA i oczywiście POLSKA. Podczas warsztatów układaliśmy puzzle w kształcie planu Wałbrzycha, niejako kompletując po kolei całą społeczność wałbrzyską.  Dowiedzieliśmy się, że każda z grup zasiedlała z reguły  inną część miasta (obecnie nie jest to już tak bardzo widoczne).

 


 

Wycieczka do Jaskini Niedźwiedziej

         Uczniowie klas  piątych 29 października 2010 roku wyjechali na wycieczkę do Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie, położonej w Masywie Śnieżnika Kłodzkiego. Jest to najpiękniejsza jaskinia w Polsce ciągle „żywa”, gdzie zachodzą procesy związane z krasowieniem. Mogliśmy zobaczyć ciekawe formy naciekowe: stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, firanki, draperie, makarony, pola ryżowe itd. Nazwa jaskini pochodzi od znalezionych w niej licznie występujących kości niedźwiedzia jaskiniowego. Występowały tam również kości lwa jaskiniowego, hieny jaskiniowej, wilka jaskiniowego itd.

            Jaskinię odkryli 14 października 1966 roku o godzinie 13.30 pracownicy Przedsiębiorstwa Robót Górniczych z Wałbrzycha. Rok później jaskinia została udostępniona dla zwiedzających. Jaskinię można zwiedzać grupami 15-osobowymi w ustalonych odstępach, aby nie doszło do jej niszczenia. Aby wejść i wyjść z jaskini należy przejść przez specjalne śluzy, które chronią ją od warunków zewnętrznych.

Uczniowie obejrzeli film związany z powstaniem i odkryciem jaskini. Zobaczyli w nim również komnaty niedostępne dla zwiedzających np. Salę Diamentową.

            W ostatnim czasie jaskinię dostosowano dla zwiedzania przez osoby niepełnosprawne. W Sali Pałacowej odbywa się pokaz świetlno-muzyczny, który dodatkowo podkreśla jej walory.


 

ŁECZKOWE WESOŁE MIASTECZKO

Wesołe miasteczko ma swój niepowtarzalny urok. Jest kolorowe, magiczne, rozświetlone setkami świateł i barw. Daje niezwykłą radość nie tyko dzieciom. Nikt nie może oprzeć się jego urokowi. Wszyscy ludzie stają się w takim miejscu szczęśliwymi dziećmi.

My przedstawialiśmy element wesołego miasteczka jakim jest karuzela, w sposób nietypowy dla zwykłej kolorowanki. Oprócz kolorowania wprowadziliśmy kołeczkowe tło w odcieniach ciepłych i zimnych. To nadało zwykłemu rysunkowi  charakter barwny, świetlisty, radosny, wywołując w widzach nastrój wesołej  zabawy.

I o to nam chodziło!!!

 


Mocne uderzenie

    Kolejny mecz Ligi Koszykówki gospodarze PSP 15 rozegrali na własnym terenie z PSP 6. Drużyna „15” podbudowana wcześniejszą wygraną z PSP 21 na ich ternie I kwartę z PSP 6 rozpoczęła od mocnego uderzenia. Zaskoczeni goście do końca tej kwarty nie potrafili zatrzymać rozpędzonego przeciwnika, który powiększał swoją przewagę z każdą upływającą minutą (19-1). II, III i IV kwarta przebiegała w podobnym klimacie. Ostre krycie gospodarzy na całym boisku skutecznie osłabiały ambicje drużyny PSP 6, która do ostatnich minut starała się nie oddawać pola gry, przeszkadzając gospodarzom w rozgrywaniu piłki. Niska skuteczność zawodników drużyny z „6” zadecydowała o wyniku meczu, który nie oddaje do końca wrażenia, że mecz rzeczywiście był bardzo zacięty.

PSP 15 –  SP 6     48 : 5    (19-1, 7-2, 12-0, 10-2)

PSP 15 -  Burdeński 24, Wróblewski 12, Chudziński 4, Honisz 4,  Chrzanowski 3, Tyszka 1

PSP 6   -  Sobierski 3, Bułka 2


 

EDUKACJA PRZEZ ZABAWĘ

 

            Dzień Edukacji Narodowej był dla nas, uczniów, czasem świetnej zabawy. Rozpoczął się o godzinie 800 spotkaniem z wychowawcą. Omówiliśmy sprawy bieżące, mogliśmy zagrać w gry planszowe albo pobawić się. Czterdzieści pięć minut później spotkaliśmy się na hallu drugiego piętra. Tam nauczyciele zaprosili nas do udziału w grze dydaktycznej „Polska – moja Ojczyzna”. Dowiedzieliśmy się, że zabawa będzie polegała na zdobyciu dziewięciu emblematów – symboli polskości. Emblematy można było otrzymać rozwiązując zadania przygotowane przez nauczycieli w każdym z gabinetów na drugim piętrze szkoły.

więcej >>


AKADEMIA MŁODYCH

…czyli z komputerem za pan brat 

Grupa uczniów klas II – VI uczestnicząca w każdą środę w bibliotecznych zajęciach „60 minut z informacją” udała się, tym razem … w sobotę (9 października 2010r.), na zajęcia w terenie. Celem naszej wyprawy była AKADEMIA MŁODYCH, nowo otwarta  sala multimedialna w Bibliotece pod Atlantami. Temat zajęć: Historia myśli komputerowej. Budowa komputera. Prezentacja multimedialna. 

 

1)              poznaliśmy historię komputera, począwszy od jego „praprzodka” –ABAKUSA (liczydło kamienne wykorzystywane w Chinach od V wieku p.n.e.); poprzez komputer MARK I z 1937r. (17m długości, 3m szerokości, 10 osób obsługi) i ENIAC z 1946r. (wymiary 15x9 metrów, waga 10 ton, 140 m² powierzchni)… Potem już było coraz bliżej współczesnego pojęcia o komputerach – od lat ’50 ubiegłego wieku komputery stawały się coraz lżejsze, szybsze, mniejsze i bardziej niezawodne (np. ODRA 1204  z lat ’70 – ’80 była wielkości lodówki). W latach ’70 – ’90 pojawiły się początki miniaturyzacji, dzięki zastosowaniu układów scalonych. Ale trzeba pamiętać, że  w latach ’70 komputery nie mają jeszcze monitorów ! Natomiast myszki komputerowe pojawiają się dopiero w latach ’90 ! (dzięki czemu można przenosić pliki między folderami) Współczesne komputery, to ich IV generacja.

2)              budowa komputera została nam zaprezentowana nie tylko w formie multimedialnego pokazu, ale też … dotykowo !  Każdy mógł wziąć do ręki poszczególne  elementy urządzenia, zwykle niewidoczne, schowane pod obudową. 

3)              Prezentacja multimedialna, czyli … każdy sam buduje swój  komputer z elementów znalezionych w Internecie.  W tej części zajęć mogliśmy się wykazać praktycznymi umiejętnościami informatycznymi  i naszą kreatywnością. Zaprezentowane na koniec nasze „komputery wirtualne”  były bardzo interesujące !

90 minut zajęć minęło błyskawicznie !!!

 


22 PAŹDZIERNIKA 2010

Hura  wycieczka!!!

Mama w szoku, a tata zdziwiony,

że dziecko tak bardzo chce iść do szkoły.

Dziwią się rodzice, co to za nawyki,

gdy dzieci z uśmiechem wyłączają budziki.

Biegają po domu zadowolone,

są jeszcze w piżamie, a buty już włożone.

więcej >>


   

CZEGO NOCĄ MOŻNA NAUCZYĆ SIĘ W SZKOLE?

    Wszystko zaczęło się o 2000. Zgromadziliśmy się na szkolnym hallu, zostawiliśmy rzeczy i pobiegliśmy na salę gimnastyczną. Tam zostaliśmy podzieleni na cztery drużyny,i stoczyliśmy ze sobą walkę o tytuł Mistrza Koszykówki. Zwycięzcami zostali Kosmici, którzy pokonali Tęczowe Goryle, Krokodyle z Przedmieścia i Dzikie Koty. Następnie każda z drużyn zmierzyła się z teamem nauczycieli. Tak właśnie wyglądała pierwsza lekcja, na której uczyliśmy się współpracy w grupie, umiejętności potrzebnej do osiągania sukcesów.

 

    Gdy „zadzwonił dzwonek”, udaliśmy się na dłuższą przerwę kolacyjną. Mogliśmy nasze kubki smakowe napełnić rozkosznym smakiem pizzy domowej roboty (tu przy okazji dziękujemy państwu Glinkom za okazane nam serce i przygotowanie posiłku dla prawie trzydziestu osób J).

           

    Czym jest plotka i jak funkcjonuje mogliśmy się przekonać tuż po posiłku. Prowadzące zabawę – Karolina Mołczan i Magda Szymańska podzieliły pozostałych uczestników na trzy grupy. Każdy z zespołów musiał przekazać usłyszaną informację tak, by nie zmienić kontekstu zasłyszanej wiadomości. To jednak okazało się nie lada wyzwaniem. Powtórzenie kliku zdań nie zmieniając ich znaczenia to trudna sztuka – jedni skracali, inni dodawali coś od siebie i ubarwiali historię. Chociaż nikomu nie udało się wiernie odtworzyć zasłyszanej opowieści, zabawa była przednia.  

 

    Kolejna nocna lekcja związana była z umiejętnością przekonującego prezentowania się. Zadania były identyczne dla chłopców i dziewcząt – najpierw starała się oczarować publiczność płeć zwana brzydszą. Jej wysiłki oceniane były przez kobietki, a potem nastąpiła zamiana ról.

    Sztuka autoprezentacji również nie należy do najłatwiejszych, ale każdy starał się przekonać jury, że jest najlepszy w danej dziedzinie. A tych było wiele: miss i mister: mrugania okiem, uśmiechu, udawanego sportu, wyprowadzania psa, kroku tanecznego, ruszania biodrami, itp.

    

   

            Po zmaganiach o tytuł miss i mistera uczyliśmy się sztuki szybkiej orientacji. Refleks nie każdemu towarzyszy na co dzień, a co dopiero koło północy J Kto szybciej zareaguje na własne imię, kto nie da się „zastrzelić”, ten może być z siebie dumny.

            Gdy minęły już cztery godziny od momentu rozpoczęcia nocnych lekcji, postanowiliśmy sprawdzić na ile się poznaliśmy, czy jesteśmy w stanie wymienić wszystkie imiona – bo choć uczniowie klas VI b i VI c znają się od kilku lat, to nie często uczestniczyli we wspólnych działaniach. Niektórzy bezbłędnie wymieniali wszystkie imiona, inni się mylili. Najtrudniejszym jednak okazało się rozróżnienie sióstr Glinek. Wszyscy prawidłowo wskazywali Asię i Kasię do chwili, kiedy siostry zrobiły nam psikusa i zamieniły się miejscami.

W końcu zmęczenie wzięło górę nad wszystkimi, więc przygotowaliśmy sobie wygodne miejsca do spania. Wcisnęliśmy się w śpiwory i zadowoleni z przebiegu wieczoru, pogrążyliśmy się w snach.

  

            Rankiem odzyskaliśmy siły, posprzątaliśmy i zagraliśmy mecz piłki nożnej, a potem z uśmiechami na twarzach rozeszliśmy się do domów.

            Zapewne szkoła od tej chwili nie będzie już kojarzyła się tylko z siedzeniem w ławkach i przyswajaniem wiedzy, ale będzie też miejscem miłej zabawy w niecodziennych warunkach.


 

PRZYGODA Z KALOSZAMI W TLE

            Słoneczny, choć mroźny poranek nie zniechęcił nas – uczniów klasy VI b i VI c do dalekiej wyprawy. Wędrując dywanem liści, szliśmy przed siebie, podziwiając uroki polskiej, złotej jesieni. Naszym celem były ruiny zamku Cisy. Dziarsko maszerując pokonywaliśmy z uśmiechem trudy drogi, aż…….. .

Aż doszliśmy do miejsca, w którym trasę marszu przeciął nam wartki potok. Rozpoczęła się narada. Padały najdziwniejsze propozycje – przepłynąć, przefrunąć, zostać przeniesionym na plecach nauczyciela. W końcu odezwał się głos rozsądku – przecież mamy sześć par kaloszy. I tu przyszedł czas na sprawdzenie tego czy jesteśmy zgranym i pomocnym zespołem. Nie było łatwo i nie obeszło się bez ofiar. Nie pływali co prawda uczniowie, ale ich obuwie – a dokładnie jeden but.

            Gdy wszyscy znaleźli się na drugim brzegu strumyka, liściastą dróżką udaliśmy się w górę. Po kilku krokach naszym oczom ukazała się piękna brama prowadząca do ruin zamku Cisy.

            Ruiny otoczone drzewami ubranymi w kolorowe suknie prezentowały się jak element baśniowej scenerii. Atmosfera tego tajemniczego miejsca skłaniała do refleksji. Ciekawość zachęcała do zwiedzania. Chcieliśmy znaleźć skarby, ślady obecności dawnych mieszkańców. Nie udało się nam tego zrobić w rzeczywistości, więc uruchomiliśmy naszą wyobraźnię. Okazała się skutecznym narzędziem – Oskar zobaczył trzy smoki, jednego nawet sam zbudował z gałęzi, Martyna ujrzała przystojnego księcia na białym koniu, a Gracjan wyznał miłość księżniczce, która zdaniem Kasjana odleciała na miotle. Kiedy już wszyscy zaczęli widzieć to, czego nie ma, panie stwierdziły, że jesteśmy głodni i czas na posiłek.

            Kolejna przeprawa przez potoczek poszła sprawniej, niektórzy udowodnili, że potrafią utrzymać równowagę i przeszli po kłodzie drzewa rzuconej na wodę. Po drugiej stronie na polanie czekało na nas przygotowane przez panią Ulę Nitkiewicz i Jej przyjaciela pana Marka ognisko (za co serdecznie dziękujemy J). Pieczenie kiełbasek stanowiło kolejną atrakcję naszej ekspedycji.

    Ciepła strawa przywróciła energię tym, którzy stracili ją podczas wędrówki. Większość jednak szybko odzyskała siły i tuż po smacznej przekąsce rozpoczął się mecz piłki nożnej.

            Podczas gdy jedna grupa grała zacięty mecz, inni szukali skarbów w potoku i znaleźli – buta J jeszcze inni skakali w gumę do czasu, gdy trawa nie zrobiła im psikusa i wplątała się krzyżując gumę na dobre.

   

Droga powrotna stała się sentymentalną podróżą do czasów dzieciństwa, co widać na załączonych zdjęciach………..

 

  


 

PUKAJĄC DO BRAM CHŁOPIĘCYCH SERC

Dawno, dawno temu żył sobie Pan Bóg. Nie chciał być sam, więc stworzył mężczyznę. Gdy przyjrzał się swojemu dziełu, stwierdził, że na Ziemi musi pojawić się ktoś, kto będzie umiał zmiękczyć serce twardego chłopa. Tak też wymyślił kobietę. Zresztą – gdyby nie ona – kto złożyłby życzenia mężczyźnie 30 września?

Tak oto od tej pory Ziemię zamieszkują mężczyźni i kobiety. I choć często się czubią,
to wszyscy wiedzą, że jedni bez drugich nie mogą żyć.

Podobnie jest w naszej Piętnastce – choć płeć piękna i brzydka często się ze sobą droczą,
o jednak potrafią się doskonale bawić. Dowodem na to była impreza z okazji Dnia Chłopaka, podczas której niewiasty starały się zdobyć serca swych kawalerów.

Przygotowane przez poszczególne klasy występy dostarczyły wielu wrażeń. Tańce, śpiewy, wiersze, scenki dramowe udowodniły, że każdy może zaistnieć na scenie.

Dzięki kluczom: życzliwości, uśmiechu i współpracy wszyscy świetnie spędzili czas.


 

Nerwowy debiut

    Pierwszy mecz Szkolnej Ligi Koszykówki na terenie PSP 15 z PSP 30 przebiegał na różnorodnym poziomie. Pierwsze minuty gry były dla młodej drużyny „15”  mało optymistyczne. Seria kilkunastu niecelnych podań, chaos w wyprowadzaniu piłki z pod własnego kosza, wysoka nieskuteczność rzutów, to bilans bardzo nerwowego otwarcia gry. (6:0 dla PSP 30 po 5 minutach) . Na szczęście zawodnicy gospodarzy pod koniec tej kwarty uspokoili się i doprowadzili do przewagi wygrywając 9:6. Dalszy przebieg spotkania uwidocznił, który zespół bardziej opanował tremę. Druga kwarta zakończyła się 19 do 9 dla gospodarzy, co spowodowało, że drużyna PSP 30 zaskoczona nieoczekiwaną bardzo dobrą grą gospodarzy, popełniała coraz więcej błędów w obronie. Trzecia kwarta do całkowita dominacja gospodarzy, który wygrywając 15 do 2 zapewnili sobie wygraną w tym spotkaniu. Czwarta kwarta pomimo wprowadzania przez drużynę gospodarz nowych zawodników zakończyła się wynikiem 10 do 2 dla „15”.

PSP 15 – PSP 30    53-19  (9:6, 19:9, 15:2, 10:2)

PSP 15 - Burdeński 15, Chudziński 11, Petela 8, Wróblewski 8, Chrzanowski 5, Kobiałka 2, Bistrzycki 2, Tercki 2.

PSP 30 - Dereń 10, Wojnowski 3, Kot 2, Ćwikliński 2, Kozik 2.

             


 

Poznajemy region i jego tradycje

    Pałac Jedlinka okazał się czarownym miejscem dla uczestników warsztatów „Tradycja w regionie wałbrzyskim”. Aleksandra Dilc kl. VI a, Katarzyna Detyna kl. VI b, Monika Grabska kl. VI c, Pascal Król kl. VI c byli przedstawicielami naszej szkoły na warsztatach zorganizowanych dla uczniów klas VI przez Publiczne Gimnazjum nr 6 w Wałbrzychu.

    Uczniowie poznali swoich kolegów i koleżanki z gimnazjum oraz innych szkół podstawowych (nr 37, 19, 30 w Wałbrzychu i szkoły ze Szczawna Zdrój). … A jednocześnie wiele się nauczyli, zwiedzając Pałac w Jedlinie Zdrój (historia tych terenów jest niezwykle ciekawa) oraz dobrze się bawilizdobiąc porcelanę i wspólnie piekąc kiełbaski na ognisku. Każdy wrócił do domu ze wspomnieniami i ozdobionymi własnoręcznie porcelanowymi kubeczkami, czy talerzykami.

    Dziękujemy organizatorom za miły dzień ! Pogoda, w czwartek 07 października 2010r.,  również stanęła na wysokości zadania.

 

 


„Moja szkoła w Unii Europejskiej”

(konferencja)

    Z ramienia Szkolnego Klubu Europejskiego, przedstawiciele naszej szkoły, jako obserwatorzy, wzięli udział w Dolnośląskiej Konferencji Młodzieży pod hasłem Moja szkoła w Unii Europejskiej”. Zaproszenie wystosowało Publiczne Gimnazjum nr 6 w Wałbrzychu – organizator konferencji, która została pomyślana jako forum wymiany poglądów o problemach funkcjonowania Unii Europejskiej i  roli Polski w tej organizacji. 

    Debata miała miejsce w zamku Książ, dn. 06 października 2010r.  Honorowym gościem spotkania była Europoseł  pani Lidia Geringer de Oedenberg. 

    Szkołę reprezentowali uczniowie najstarszych klas – Juliusz Kaczmarski kl. VI a, Jakub Wróblewski kl. VI b, Piotr Zając kl. VI b, z opiekunem Szkolnego Klubu Europejskiego p.Joanna Soja.

 


 

Głośne czytanie

i cicha muzyka w tle …

Końcowe dni września i początek października, to w bibliotece szkolnej – jak co roku, TYDZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA. Okazją ku temu jest Święto Głośnego Czytania, ogłoszone przez Polską Izbę Książki i przypadające na dzień 29 września. Tym razem nasze szkolne głośne czytanie przebiegało pod hasłem: Rok 2010 – rokiem Fryderyka Chopina”.  

Na spotkanie czytelnicze do biblioteki  zostały zaproszone wszystkie klasy 0 – VI. Zajęcia przebiegały w rytm muzyki wielkiego polskiego kompozytora. Czytanym  fragmentom książek w tle towarzyszyła genialna muzyka Fryderyka Chopina.  Polonezy, mazurki, walce, preludia, etiudy, nokturny … przeplatały się z opowieściami o dzieciństwie Fryderyka Chopina, zawartymi w książkach: „Mały Chopin”, „Chopin oczami dzieci” oraz „Muzyka Pana Chopina”. Wielu uczniów wykazało  się również znakomitą wiedzą na temat życia i twórczości kompozytora oraz Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F.Chopina, odbywającego się co 5 lat w Warszawie.


WRZESIEŃ


 

KOŁO PLASTYCZNE KLAS II – III ROZPOCZĘŁO SWOJĄ DZIAŁALNOŚĆ W NOWYM ROKU SZKOLNYM

Na początek, wspominając lato i wakacje zajęliśmy się motylami. To wdzięczny temat!

W „Czar kolorowego motyla wprowadził nas wierszyk:

Jasny brzuszek, albo w prążki,

skrzydła w kolorowe krążki,

czułki, główka w jasne barwy,

tu czerwone, a tam czarne.

Fiolet, błękit, zieleń, róż.

To MOTYLI świat i już!

Poznaliśmy świat motyli, ich cechy, barwy, i kształty.

Skrzydełka po obu stronach ich ciał są takiego samego  kształtu i w takich samych kolorach. 

Dowiedzieliśmy się, że motyle mają SYMETRYCZNĄ BUDOWĘ

Można też to zjawisko nazwać LUSTRZANYM ODBICIEM.

Oprócz twórczości plastycznej poznaliśmy pojęcie z dziedziny matematyki..

    Jesienne kolorowe drzewo” -  to symbol tej pory roku. Jest piękna! Skłania do refleksji, zadumy, na co nie mamy aż tyle czasu w innych porach roku. Rozmyślając nad odcieniami liści z jesiennych drzew zwróciliśmy uwagę na ich barwy  - niektóre ciepłe, a niektóre zimne. Są jeszcze neutralne, czyli wszystkie odcienie szarości . Nie ma takich liści, ale to też kolory jesieni np. pejzaż za mgłą. Zrobiliśmy wspólnymi siłami drzewo – symbol wielu drzew – takie z liśćmi o różnych kształtach no i barwach, ułożonych na połowie drzewa w tonacji ciepłych odcieni, a w połowie zimnych.  Oto efekt naszej pracy i zabawy plastycznej.

„ Niepowtarzalność wakacyjnego krajobrazu”

    Taki temat pozwolił powrócić myślami do minionych wakacji i przypomnieć sobie wszystkie miłe miejsca i chwile spędzone w różnych częściach świata.

    Atrakcyjność naszej pracy polegała na tym, że mieliśmy wybrać kolor tła, na którym powstanie obraz oraz kolor z którego wytniemy wszystkie elementy wakacyjnych wspomnień.

   Jesienne kolorowe drzewo” -  to symbol tej pory roku. Jest piękna! Skłania do refleksji, zadumy, na co nie mamy aż tyle czasu w innych porach roku. Rozmyślając nad odcieniami liści z jesiennych drzew zwróciliśmy uwagę na ich barwy  - niektóre ciepłe, a niektóre zimne. Są jeszcze neutralne, czyli wszystkie odcienie szarości . Nie ma takich liści, ale to też kolory jesieni np. pejzaż za mgłą. Zrobiliśmy wspólnymi siłami drzewo – symbol wielu drzew – takie z liśćmi o różnych kształtach no i barwach, ułożonych na połowie drzewa w tonacji ciepłych odcieni, a w połowie zimnych.  Oto efekt naszej pracy i zabawy plastycznej.


DZIEŃ CHŁOPAKA

         Dziś dziewczynki z klasy IIa złożyły życzenia swoim kolegom z okazji Dnia Chłopca oraz wręczyły w upominku warcaby

       Z zadowoleniem wszyscy usiedli do pierwszych rozgrywek klasowych. 

Gra w warcaby powstała w XII wieku w Hiszpanii lub na południu Francji. Przodkiem tej gry była arabska gra Alkerk. 

Warcaby znane są na całym świecie ale w różnych krajach gra się według różnych zasad. Wspólne zasady wszystkich wersji tej gry to obowiązek bicia i możliwość bicia wielu pionków w jednym ruchu. Dzięki tym dwóm regułom partia warcabów jest często bardzo zajmująca i nie brak jej niespodzianek. Każdy z graczy dąży do przemiany pionka w damkę

Wygrywa ten gracz, który zbija wszystkie pionki przeciwnika bądź blokuje przeciwnika tak, że ten nie może wykonać żadnego ruchu. 

Ta druga wersja zakończenia daje więcej zadowolenia, szczególnie gdy uda się zablokować przeciwnikowi damkę.

Nawet nasz wieszcz Adam Mickiewicz zachwycony był grą w warcaby i pisał tak:

/Fragmenty poematu Adama Mickiewicza „Warcaby”/
„A jeśli niedojrzałej wiosny słotna pora
Lub skwar nas w domu zamknie, albo chłód wieczora,
Czyż kto piękną zabawkę wynaleźć zabroni ?
Niechaj się czasem umysł i do gry nakłoni.
Nie do tej, gdzie aż w północ oczekując nudnie,
Dręczę ciało, a wdzięcznie myśli nie zatrudnię;
Ale czyj duch wznioślejszy, pojętność niesłaba,
Takim lepiej rozmyślna przystoi arcaby.

Wiedzcie tedy, iż gra ta jest bojów obrazem;
Trzeba miejsca, chcąc wojska przeciwne zwieść razem.
Kiedy się plac ogrodzi, skreśli i wymierzy,
Nie zaniedbaj do walki przywołać rycerzy.
Dwunastu ma ich jedna, tyleż druga strona;
Że pieszo walczą, pieszków niech noszą imiona.
By omyłek w wojennym tłumie uniknęli,
Tamci czarny strój mają, ci są całkiem bieli;
A chociaż różni, szaty w różnym noszą wzorze,
Przecież stają na czarnym z obu stron kolorze.
Każdy na czoło jednym postępując krokiem,
Nieprzyjaciela swego pilnym śledzi okiem;
Patrzy, czy który rycerz, zapędzony w biegu,
Nie wymknie się choć na krok ze swego szeregu;
A skoro z tyłu za nim próżny plac odkryje,
Wskoczy nagle i utnie zuchwalcowi szyję.
Iść naprzód, walczyć, gonić za nieprzyjacielem,
Wedrzeć się do obozu jest głównym gry celem.
Kto pierwszy umiał zdobyć przeciwników szranki,
Ozdobi się laurowym wieńcem z rąk kochanki;
I jako błędni niegdyś czynili rycerze,
Do boju idąc, damę z sobą na koń bierze.
Co wprzódy stąpał pieszo, dziś po całym szlaku,(...)

Elżbieta Motylińska


Grunwaldu wspomnienie……..

Czerwiec minionego roku szkolnego obfitował w wiele atrakcji. Jedną z nich były organizowane już tradycyjnie, w naszej placówce, kilkudniowe warsztaty naukowe. Tym razem czterdziestoosobowa grupa uczniów pod dowództwem królowej Jadwigi, w postać, której wcieliła się nauczycielka historii pani Joanna Jankowska, króla Władysława Jagiełły w osobie pana dyrektora Pawła Łuczyńskiego, księcia Witolda i Wielkiego Mistrza Zakonu Ulricha von Jungingena – odgrywanych przez pana Waldemara Jabłońskiego i dwórek Śmiechełki z Lubrańcza herbu Godziemba oraz Świdrygiełki z Płomykowa herbu Pomian, czyli pani Katarzyny Sołtysiak i pani Alicji Dziachan ruszyła pod „Grunwald” (do schroniska Andrzejówka), aby uczcić sześćsetlecie wielkiej bitwy.  

Uczniowie podzieleni na herbowe rody – Kmitów, Sworskich, Strumiłłów, Myszkowskich i Wiśniowieckich, realizując autorski program: Grunwald, czyli jak zostać rycerzem króla Władysława Jagiełły?, zdobywali wiedzę i umiejętności dotyczące okresu średniowiecza. W ciągu trzech dni, poddawani różnorodnym próbom i egzaminom, przygotowując się do wielkiej bitwy, przeszli długą drogę od pazia poprzez giermka aż do rycerza.

 

 pełny tekst                                  

 


Uczniowie klasy Va i VIc w starej kopalni


Frajda poznawania

 

    Już kolejny raz uczniowie klas IV – VI naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w zajęciach organizowanych przez Uniwersytet Wrocławski. Tym razem, w ramach Festiwalu Nauki, dzieci gościły w Instytucie Matematyki oraz Instytucie Chemii.

    Swoją przygodę z nauką trzydziestoosobowa reprezentacja szkoły rozpoczęła udziałem w Maratonie Matematycznym. Rywalizacja z setkami uczniów szkół podstawowych z Dolnego Śląska zakończyła się sukcesem dla pięciu przedstawicieli „Piętnastki”. Maksymilian Adamski VIc, Kamil Górzyński VIb, Karolina Mołczan VIb, Aleksandra Rojek VIb i Kinga Sztonyk Vb to uczniowie, którzy przeszli do kolejnego etapu turnieju.

 

    Dzień później, już pod opieką rodziców, zmagania z matematyką rozpoczęła czwórka uczniów. Karolina przeszła dwa kolejne etapy Maratonu. Ola i Kamil poprawnie napisali dziewięć wielozadaniowych testów. Najmłodsza przedstawicielka grupy – Kinga - zmagania z matematyką zakończyła na dwunastym etapie konkursu i zajęła trzecie miejsce w turnieju. Dodać należy, że dziewczynka rozwiązywała testy o takim samym stopniu trudności, jak jej starsi koledzy.

 

    Gratulujemy wszystkim dzieciom i chylimy czoła przed wysiłkiem umysłowym, jaki podjęli. Czas na wypełnianie każdego testu wynosił 40 minut.

    Maraton Matematyczny to niejedna atrakcja wyjazdu do Wrocławia. Mali pasjonaci wiedzy wzięli również udział w zajęciach Gry Logiczne oraz pokazie Odlotowa chemia. Magia świecących substancji i pirotechniczne eksperymenty wywarły szczególne wrażenie na dzieciach. Na pokazie karmione były nie tylko zmysły. Fachowe komentarze i objaśnienia prowadzących zajęcia pozwoliły na zrozumienie wielu zależności rządzących światem chemii.

 

    Efektywnie i ciekawie spędzony czas zmotywował uczniów i nauczycieli do podjęcia postanowienia - Za rok znów jedziemy podbijać wrocławskie uczelnie.

 

 

nauczyciel przyrody - Alicja Dziachan


KINGA SZTONYK – MATEMATYCZNY MISTRZ W PARYŻU

 

    W dniach 25-26 sierpnia 2010 r. odbył się w Paryżu finał XXIV Międzynarodowych Mistrzostw w Grach Matematycznych i Logicznych. 

    W składzie polskiej reprezentacji, liczącej 27 osób, znalazła się Kinga Sztonyk, uczennica PSP 15, która wygrała wcześniej eliminacje krajowe we Wrocławiu (będące również VIII Mistrzostwami Polski).

    Nasza reprezentacja pojawiła się w Paryżu już w poniedziałek 23 sierpnia. Pierwsze dwa dni przeznaczyliśmy na zwiedzanie i aklimatyzację. Podziwialiśmy Paryż z Wieży Eiffla, zwiedziliśmy Wersal, Łuk Triumfalny, Pałac Inwalidów i wiele innych pięknych miejsc, z których najbardziej podobała nam się chyba katedra Notre Dame.

    W środę i czwartek odbyły się zawody. Każdego dnia zawodnicy w kategorii CM (klasy 4 SP), w której wystąpiła Kinga, rozwiązywali 8 zadań. Nie obyło się bez małego bałaganu - na przykład na karcie z zadaniami w polskim tłumaczeniu zabrakło rysunku przy jednym z zadań. 

    W zawodach wzięli udział uczniowie i studenci z Polski, Francji, Belgii, Szwajcarii, Kanady, Rosji, Ukrainy i Włoch. Zadania okazały się być trudniejsze niż można się było spodziewać na podstawie zestawów z poprzednich lat. Mimo to po dwóch dniach zmagań nasi reprezentanci odnieśli duże sukcesy wygrywając trzy kategorie (3 klasa SP, szkoły średnie i studenci) i zajmując wiele czołowych miejsc. Kinga Sztonyk zajęła ostatecznie dobre 19 miejsce. Pozostał jednak duży apetyt na poprawę wyniku w przyszłości!

    Wieczorem w czwartek wybraliśmy się wszyscy w niezapomniany rejs statkiem po Sekwanie, a cały piątek spędziliśmy w Disneylandzie pod Paryżem - była to znakomita zabawa i odprężenie po konkursowym stresie. Dzięki temu nawet długa nocna podróż do Polski autokarem nie wydawała się już wcale męcząca. To był wspaniały i pełen wrażeń wyjazd!

    Osoby, które chciałyby się dowiedzieć czegoś więcej o Mistrzostwach, zobaczyć zadania, a może wziąć udział w ich przyszłych edycjach, mogą poszukać informacji na stronie http://grymat.im.pwr.wroc.pl/

Autor artykułu

Paweł Sztonyk

A oto zdjęcia Kingi w Paryżu:

 

 


 

Klasa IIa

uczestniczy w akcji "Sprzątanie Świata"

            Po raz kolejny klasa II a i uczniowie naszej szkoły wzięli udział w OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI „SPRZĄTANIE ŚWIATA”. Na pierwszych godzinach lekcyjnych przypomnieliśmy sobie o prostych sposobach oszczędzania wody, energii, lasów oraz o zasadach segregacji śmieci. Odbyła się też pogadanka na temat recyklingu, jak również zachowaniu bezpieczeństwa podczas zbierania śmieci. 

Nasza klasa do uprzątnięcia miała teren stadionu i trawniki znajdujące się tuż przy nim. Wszyscy uczestnicy akcji zostali wyposażeni w worki na śmieci oraz rękawice foliowe. Zbierane przez nas śmieci były odpowiednio segregowane do worków.

 

 

To nasz rezultat…

            Na końcu mogliśmy skorzystać z placu dla dzieci i świetnie się bawić

 

Elżbieta Motylińska


 

Nasza szychta w „Starej Kopalni”

 

Park Wielokulturowy „Stara Kopalnia” odkrył przed nami swoje tajemnice w sobotę - 18 września 2010r. Tego dnia wybraliśmy się tam, by poznać przestrzeń i specyfikę kopalni. Było to przygotowanie do lektury książki „Łysek z pokładu Idy”, którą niebawem mieliśmy poznać na zajęciach głośnego czytania w bibliotece szkolnej.

Kopalnia okazała się niezwykle ciekawym miejscem. Dowiedzieliśmy się również, że w Wałbrzychu przez ponad 600 lat wydobywano węgiel (od XIV do końca XX wieku). A tradycje górnicze kultywowane są do tej pory, mimo że wałbrzyskie kopalnie zostały zamknięte ponad 10 lat temu. 

Nasz przewodnik opowiedział nam także o codziennej, bardzo ciężkiej i niebezpiecznej pracy górników. W zwiedzanej przez nas kopalni najgłębiej zjeżdżano na poziom 970 metrów pod ziemią, a do miejsca pracy jeżdżono nawet 10 km wagonikami. Często wyrobiska były bardzo niskie (około 1,5 m) i praca nie mogła się odbywać na stojąco. Jednorazowo do pracy zjeżdżało 1000 górników. Każdy z nich zabierał ze sobą MARKĘ (specjalną blaszkę z wybitym numerem), którą należało oddać po wyjeździe na powierzchnię. Każda SZYCHTA (czyli: zmiana) miała inny kształt blaszki. Poranna zmiana – okrągłą, popołudniowa – kwadratową, a nocna – trójkątną. Obejrzeliśmy wiele maszyn górniczych, które pomagały w pracy. Ale  dowiedzieliśmy się, że jeszcze do końca XIX wieku, do ciągnięcia wózków z węglem  zatrudniane były pod ziemią konie (… tak jak Łysek, główny bohater naszej książki).

      Górnicy obchodzili swoje święto 4 grudnia, była to BARBÓRKA. Tego dnia występowali w galowych mundurach i każdy z nich nosił specjalną czapkę z pióropuszem, która nazywa się CZAKO.  Biały kolor piór wskazywał - sztygara, zielony – dyrektora, czarne pióra nosili górnicy bezpośrednio wydobywający węgiel, a orkiestrę górniczą można było poznać po kolorze czerwonym. Podczas barbórkowych uroczystości młodzieńcy, uczący się dopiero zawodu poddawani byli rytuałowi SKOKU PRZEZ SKÓRĘ i stawali się pełnoprawnymi górnikami. Wspomniana skóra był to w tradycji górniczej płat skórzany pełniący niegdyś rolę fartucha lub ochronnej peleryny.  

Niezwykłe wrażenie na wszystkich wywarła szatnia górnicza. Ogromne pomieszczenie, w  którym pod sufitem wisiały tysiące ubrań i butów. Dzięki specjalnym  nawiewom i ogrzewaniu suszyły się, tak by każdy górnik mógł w suchym stroju zjechać na kolejną zmianę do pracy.

Również zaciekawiły nas wszystkich zaimprowizowane chodniki górnicze oraz wielkogabarytowe maszyny i urządzenia  do transportu kopalnianego. Naprawdę z wielkim zainteresowaniem zwiedzaliśmy zabytkową Kopalnię Węgla Kamiennego „Julia” (dawniej „Thorez”), a naszemu przewodnikowi bardzo dziękujemy za wiele ciekawych opowieści!


Pierwszy dzień jesieni

W czwartek 23 września uczniowie klas IIa i IIb powitali astronomiczną jesień wycieczką do pobliskich ogródków działkowych. Dzieci spacerując zielonymi ścieżkami miały okazję zaobserwować rośliny  w ich naturalnym środowisku. Przypomniały sobie wiadomości z klasy I na temat: co jest potrzebne roślinom do życia? Działkowicze chętnie rozmawiali z dziećmi udzielając im odpowiedzi na zadawane pytania, a było ich sporo. Dzieci podglądały także prace wykonywane przez ogrodników. Uczniowie zostali potraktowani  jak prawdziwi goście: częstowano ich owocami, dziewczęta dostały  kolorowe i pachnące kwiaty. Dodatkowym atutem była piękna, słoneczna pogoda, wprawiająca dzieci w wyśmienity nastrój. Aż żal było wracać do szkoły.

 

 


 

OD MARZEŃ DO CZYNÓW

 

To możliwość spełnienia marzeń sprawia, że życie jest tak fascynujące. 

— Paulo Coelho
Alchemik

 

            Kim jest marzyciel? Co to są marzenia? Czy wszystkie marzenia się spełniają? Czy warto marzyć? Na te i wiele innych pytań mogliśmy odpowiedzieć podczas obchodów Dnia Marzyciela – 8 września 2010 r. Niektórzy wyrazili swe marzenia na rysunkach, które potem znalazły się na mini wystawie. 

By przekonać się, że marzenia mogą się spełnić, obejrzeliśmy też film pt.: „Marzyciel”. Reżyser Marc Forster przybliżył nam sylwetkę twórcy „Piotrusia Pana”. James Matthew Barrie dzięki historii o chłopcu, który nie chciał stać się dorosły, zyskał nieśmiertelność. Po „Piotrusia Pana” nadal sięgają starsi i młodsi czytelnicy, a kraina zwana Nibylandią intryguje niejednego mola książkowego. 

Przywołując słowa Walta Disney’a: Jeśli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz także tego dokonać, życzymy każdemu, by jego marzenia stały się rzeczywistością.

  


  

WITAJ SZKOŁO!!!

  

Wakacyjne chwile są już wspomnieniem. Przed nami nowe plany, nowe wyzwania. Wielu uczniów i nauczycieli rozpoczęło wędrówkę do wyznaczonego sobie celu. Dla dzieci często wiąże się to z osiąganiem sukcesów w nauce, natomiast dorośli chcieliby być dumni ze swoich podopiecznych. 

Dlatego wszystkim życzymy owocnego w sukcesy roku szkolnego, zgodnej współpracy i uśmiechu na co dzień. 

Tegorocznym Szóstoklasistom szczególnie zaś otwarcia się na wiedzę, a następnie wykorzystania jej już w kwietniu podczas Sprawdzianu po klasie VI.

 

  


 

 

HISTORIO W PAMIĘCI TRWAJ!

 

   1 września 1939r. – tę datę znają wszyscy Polacy i Europejczycy. W bieżącym roku z okazji 71 rocznicy rozpoczęcia II wojny światowej Zarząd Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych - koło Piaskowa Góra - w Wałbrzychu we współpracy z Prezydentem Miasta i dyrekcją Publicznej Szkoły Podstawowej nr 15 zorganizował uroczyste obchody rocznicy wybuchu wojny oraz Dnia Kombatanta. Wzięli w nich udział kombatanci, osoby podopieczne, młodzież szkolna, harcerze i zaproszeni Goście: Prezydent Wałbrzycha – pan Piotr Kruczkowski, przewodnicząca Rady Miejskiej – pani Agnieszka Kołacz - Leszczyńska, Proboszcz Parafii św. Wojciecha – ksiądz Stanisław Wójcik, dyrektor Specjalistycznego Szpitala im. Sokołowskiego – pan Roman Szełemej, dr Dariusz Rybacki, przedstawiciele WKU, dyrekcje szkół i inni.

   Uroczystość prowadził Dyrektor PSP nr 15, pan Paweł Łuczyński. Rozpoczęła się ona wprowadzeniem sztandarów i odśpiewaniem Hymnu Państwowego. Przedstawiciele kombatantów zapalili symboliczny znicz, przy którym wartę honorową pełnili harcerze. Przemówienia okolicznościowe wygłosili Prezydent Miasta, przedstawiciel kombatantów, pan Zygmunt Kaczmarski i zaproszeni Goście. Następnie odbył się Apel Poległych. Minutą ciszy uczczono pamięć poległych. Uroczystość uświetnił program artystyczny przygotowany przez nauczycieli i uczniów szkoły, a także występ Chóru Frankofonów. Odczytano wiersz autorstwa kombatanta, pana Stefana Samczuka:

…”Szliśmy poprzez góry, szliśmy poprzez skały,

      do ojczystej ziemi i dla Polski chwały.

      Z tej niełatwej drogi pozostały blizny,

      Daliśmy co najdroższe ku chwale Ojczyzny”… (fragment)

Podczas wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych niejednemu kombatantowi zakręciła się łza w oku, odżyły wspomnienia…

   Za działalność na rzecz ZKRP i BWP cztery osoby z rąk Prezydenta Miasta i Prezesa koła Piaskowa Góra otrzymało legitymacje członków wspierających.

   Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem Roty.

Delegacja kombatantów złożyła kwiaty i zapaliła znicze na grobach zmarłych członków Związku.

 

 

Prezes Koła

ALFRED  PSZCZÓŁKOWSKI