Międzynarodowy Dzień Poezji

21 marca, to nie tylko pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, ale również Międzynarodowy Dzień Poezji. Z tej okazji uczniowie najstarszych klas zaproszeni zostali do biblioteki szkolnej na zajęcia głośnego czytania poezji.

Dodatkowo, podczas czytania i przeglądania tomików poezji, prowadzone były rozmowy o poetach (m.in. o naszym patronie szkoły -Janie Kochanowskim, o polskich noblistach – Wisławie Szymborskiej i Czesławie Miłoszu, o wałbrzyskim poecie – Marianie Jachimowiczu), formach poetyckiej wypowiedzi, oryginalnych wydaniach poezji i twórczości własnej … chowanej do szuflady.

Poezja najczęściej kojarzy się z uczuciami, emocjami, filozoficznymi rozważaniami, przemyśleniami… Dowodem na to, że tematyka wierszy może dotyczyć wszystkich sfer naszego życia i że można napisać wiersz nawet o … matematyce, jest przywołany podczas zajęć wiersz Wisławy Szymborskiej, zatytułowany „Liczba Pi”. Uczniowie dowiedzieli się również, że 2018 jest Rokiem Zbigniewa Herberta.

(jotes)

RADOŚĆ PISANIA

(…)
Nad białą kartką czają się do skoku
litery, które mogą ułożyć się źle
zdania osaczające,
przed którymi nie będzie ratunku.
(…)
Radość pisania.