Spotkanie z ciekawym człowiekiem

6 kwietnia – Światowy Dzień Sportu. Z tej okazji naszą szkołę odwiedziła wałbrzyska siatkarka p. Magdalena Zdebska – kapitan seniorskiej drużyny MKS Chełmiec Wodociągi Wałbrzych. Nasz gość podzielił się z uczniami informacjami o uprawianej dyscyplinie sportu, przekazując wiele ciekawostek i szczegółowej wiedzy. Uczniowie klas V, VI, VII biorący udział w spotkaniu mieli również okazję obejrzeć koszulki klubowe zawodniczek oraz kibiców klubu, którzy zagrzewają do walki drużynę tak na swoim wałbrzyskim terenie, jak i na wszystkich meczach wyjazdowych.

Pani Magdalena jest siatkarką wałbrzyskiej drużyny, sędzią siatkarskim, ale też studentką Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu (kierunek: ratownictwo medyczne). Odbywa, w ramach studiów, praktyki w służbach mundurowych , co wiąże ze swoimi zainteresowaniami uczęszczając na zajęcia organizacji proobronnej, przygotowującej do cywilnej współpracy z polskim wojskiem. Nasz gość opowiedział z wielka pasją o możliwości i umiejętności łączenia tych wszystkich zajęć, o organizacji dnia oraz samodyscyplinie, dzięki której nawet po ciężkim treningu można przygotować się do zajęć szkolnych. Rok temu, jeszcze jako uczennica II LO, przygotowywała się do egzaminów maturalnych w przerwach pomiędzy meczami.

Podczas spotkania w bibliotece szkolnej, odbył się minikonkurs wiedzy o piłce siatkowej, dzięki któremu wszyscy zgromadzeni dowiedzieli się m.in. że siatkówka narodziła się w 1895r. w USA, a pomysłodawcą był nauczyciel w-f William Morgan, że Polska była jednym z 14 krajów założycieli w 1947r. Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej (FIVB), że nasza drużyna narodowa siatkarzy dwukrotnie wywalczyła Mistrzostwo Świata (1974, 2014r.) oraz Mistrzostwo Olimpijskie (1976r.).

Nasz gość przedstawił krótkie zasady gry w siatkówkę, zaprezentował różne rodzaje piłek do gry i omówione zostały różne odmiany siatkówki (halowa, plażowa, na siedząco i … śnieżna). Dowiedzieliśmy się kim jest na boisku libero, do czego służy linia trzeciego metra i jakie wymiary ma boisko siatkarskie oraz na ile umownych stref jest podzielone.

Uczniowie skorzystali z możliwości zadawania pytań i m.in. dowiedzieli się, że najdłuższy set, w którym brała udział p. Magdalena Zdebska zakończył się wynikiem 38:36 (… oczywiście dla naszych !).

Jako kapitan drużyny p. Magdalena Zdebska zwróciła uwagę na atmosferę w zespole, współdziałanie i odpowiedzialność za drużynę, która spoczywa na wszystkich zawodniczkach. Każdy pojedynczy człowiek buduje i ma wpływ na to, co dzieje się w zespole, ale też w każdej trudnej sytuacji może liczyć na pomoc całego zespołu. Drużyna jest jak rodzina – zawodnik(-czka) bardzo często spędza z kolegami i koleżankami z boiska więcej czasu niż z najbliższymi. Ważne jest, aby w drużynie współpracować i rozumieć się – tak na boisku, jak i poza nim.

(jotes)